Vánoce už pomalu klepou na dveře. Tento čas klidu, míru a pohody si většina Čechů umí opravdu užít, ekologie jde ale bohužel stranou. A to většinou i u lidí, kteří se jí jinak věnují. Vánoční tradice jsou totiž něčím, co si neseme z rodiny do rodiny, a jen těžko z nich vybočujeme. Zařídit si ekologičtější Vánoce přitom není vůbec náročné. Zajímavá vás, jak na to?
Obsah článku
Živý stromeček
Tento bod vás možná překvapí, ale opravdu je více ekologické pořídit si každý rok živý stromeček. Ty umělé jsou totiž vyrobené z PVC, takže ekologie dostává na frak hned v několika ohledech. Nevhodný je samotný materiál, způsob výroby i potenciální možnost recyklace, která je prakticky nulová. Živý stromeček byl oproti tomu nějaký čas součástí přírody, v jeho větvích žili drobní živočichové a podílel se na čištění vzduchu.
Pokud vám koupě nového stromku dělá i tak starosti, poohlížejte se po stromech, které pochází z České republiky, nebo ještě lépe, přímo z oblasti, kde žijete. Podpoříte tak lokální zemědělce a lesníky. Po svátcích pak strom můžete spálit v krbu, využít ho na mulč nebo odvézt do sběrného dvora, kde jej následně zpracují. Stromečky přijímají i některé zoologické zahrady, které s nimi krmí zvířata. Ve všech případech jsou však na škodu háčky, na které se věší ozdoby. Těm se raději hned v počátku vyhněte.
Odlehčené jídlo
Vánoce jsou často svátky obžerství. Stoly se prohýbají pod mísami bramborového salátu, vzduch je prosycený přepáleným olejem a na každém kroku narážíme do mís s cukrovím. I v tomto případě lze planetě trochu ulehčit a o jídlu více uvažovat. Kromě ekologie je to na místě i z hlediska financí, potraviny totiž v letošním roce výrazně zdražily.
Samozřejmě nejvíc planetě ulevíte, pokud uberete na masu. Nemusíte se přitom vzdávat tradičních řízků, kompromis můžete udělat i jinde. Zejména pokud si odpustíte salámy a jiné nekvalitní masné výrobky, poděkuje vám kromě planety i vaše tělo.
Promyšlené dárky
Ekologie je klíčovým slovem také v případě vánočních dárků. Lidé totiž mnohdy myslí víc na kvantitu než na kvalitu, a nakupují hlouposti. Je mnohem lepší obdarovat své blízké jedním větším dárkem, o který opravdu stojí, než utratit obdobné množství financí za několik menší drobností, na které se doma bude jen prášit. Zvlášť velký nešvar je objednávat podobné maličkosti přes portály, jako je AliExpress či Ebay.
Nevíte si rady, jak pořizovat ekologičtější dárky? V první řadě je nasnadě se ptát přímo u zdroje. Co by si vaši blízcí doopravdy přáli od Ježíška? Tahle jednoduchá otázka vám může prozradit mnohé, ostatně řada lidí ocení i praktické dárky, různé poukazy, vouchery, letenky či lístky na kulturní akce. Velkým hitem posledních let jsou také domácí jedlé dárky, kterými můžete úspěšně nahradit právě ony zbytečné drobnosti, které pak často končí u popelnic.
Recyklovaná výzdoba
Pokud patříte mezi milovníky bytového designu, tento bod vás nejspíš nepotěší. Rozhodně je ale zbytečné investovat každý rok do nových vánočních ozdob a sváteční výzdoby. Mnohem více ekologické je zvolit nadčasový design, který budete moci použít opakovaně. Pokud i tak toužíte po nové, neokoukané ozdobě, podpořte raději lokální české tvůrce.
Ekologické smýšlení můžete ukázat i při balení dárků. Zrecyklovat lze novinový papír, tašky od dovážky potravin (např. rohlík.cz má každoročně speciální vánoční potisk svých papírových tašek), různé dárkové taštičky, dětské obrázky… K dostání jsou pochopitelně i ekologické balící papíry, pokud se vám po nich ale nechce pátrat, volte alespoň takové, které nejsou bělené a bohatě potištěné. Ostatně obyčejný hnědý balící papír vás stejně vyjde nejlevněji.