Pojem fast fashion je v poslední době stále častěji skloňován. Jde o anglický výraz označující tzv. rychlou módu – tedy takovou, která je spojena s rychle se měnícími módními trendy, nekvalitními materiály a velmi špatně ohodnocenými výrobci. Zkrátka a dobře jde o oblečení, které běžně sežene v módním řetězcích.
Obsah článku
Rychle na pulty a rychle pryč
Hlavním rysem fast fashion je právě rychlost, s jakou se objevuje a mizí. Jde o módní trendy, které jsou v kurzu jen jednu sezónu, což je často jen několik týdnů. S trochou nadsázky tak lze říct, že jakmile se takový typ oblečení objeví na prodejních pultech, už se z něj vlastně stává nemoderní kus. Díky tomu se dlouho neohřeje nejen v obchodě, ale ani v šatníku kupujícího.
Jde o koloběh, který prodejcům vyhovuje. Oblečení nemusí být kvalitní, protože se nepředpokládá, že jej bude zákazník opakovaně nosit dlouhé roky. Už po několika vyprání tak zle u takových kousků sledovat ztrátu kvality, žmolky, vyblednutí, případně dochází k proděravění, sražení… Starý kousek tak letí do koše a zákazník zpátky do ochodu, aby si koupil nový módní trend.
S fast fashion trpí všichni
Je logické, že takovýto přístup velmi nepříznivě dopadá na životní prostředí. V krátké době je potřeba opravdu levně vyrobit obrovské množství oblečení. To obstarávají továrny daleko za hranicemi naší země, nejčastěji jde o Čínu, Kambodžu či Bangladéš. Nekvalifikovaní, velmi špatně placení dělníci, tam vyrobí tuny nekvalitního oblečení bez jakéhokoliv ohledu na to, kolik energie a vody přitom přijde vniveč. A naopak přitom často vypouští do okolí nebezpečné zplodiny a chemikálie. Ty mimochodem, většinou ulpívají i na samotném oblečení!
A protože je tato móda ta rychlá, vyvstává samozřejmě otázka, co se stane s oblečením, které se v obchodě nestihne prodat. Napadlo vás někdy, kde takové kousky končí? Kam putují všechna ta trička, která se neprodají ve výprodejích? Do spalovny. Takže výsledkem je jen odpad a další výpary, tedy další zbytečně vynaložená energie a zdroje.
Jak z toho ven?
To je otázka, kterou si teď nejspíš kladete i vy? Co dělat, abychom tento zdánlivě nikdy nekončící kruh přerušili? Jednoduchá rada zní: Nenakupujte v řetězcích s fast fashion. Vsaďte raději na lokální značky s kvalitní módou, která vám vydrží několik sezón. Další variantou je poohlížet se alespoň po takových kouscích, jejichž materiál není předem určen k záhubě. Díky tomu, že vám v šatníku vydrží déle, nebudete nuceni nakupovat stále nové a nové kousky.
Mnoho lidí se hrozí počáteční investice do udržitelného šatníku. Je to pochopitelná a zcela legitimní obava. Mohou si nicméně zvolit nákup v second-hand obchodech. Ty už dávno nemají punc zatuchlých krámků s ošklivými kousky, naopak v nich lze sehnat poklady za pár korun. Často tu lze narazit na značkové kabáty a kabelky, kvalitní jeany a další, minimálně nošené kousky, se kterými ještě uděláte mnoho parády.
Důležitým bodem vymanění se z osidel fast fashion je však především to, že byste neměla příliš podléhat rychlým módním trendům. Nikdo neříká, že si nemůžete koupit módní kousek, ale některé výstřelky jsou na první pohled jasně odsouzeny zmizet hned v téže sezóně. Zpravidla jsou to ty nejvíce okázalé.