Rádi nosíte oblečení z vlny, která vás v případě potřeby zahřeje, a to hlavně v zimním či podzimním chladném počasí? Vlna ale umí i příjemně zchladit. Materiál, který se vyrábí způsobem, jenž neubližuje životnímu prostředí. A navíc má i antialergenní účinky, tudíž je vhodný i pro osoby trpící ekzémy, vyrážkami či alergiemi.
Obsah článku
Dlouholetá významná surovina
Vlna je jednou z významných surovin, jenž je známa již od nepaměti. Jedná se o velmi ohebný a pružný tradiční český materiál. V současnosti ale Česká republika nepatří k velkým producentům vlny, a proto je vlna spíše dovážena z dalekých zemí. Na rozdíl od hedvábí lze vlněné vlákno několikrát ohnout, aniž by došlo k jeho poškození.
Využití najde v několika oblastech
Jak je již zmiňováno, vlna je dokonalým izolačním zdrojem, o čemž se můžete přesvědčit, když si obléknete svetr pletený z vlny. Dokáže vás zahřát i ve velmi chladných podmínkách. Avšak vlna je využívána i ve stavebnictví, kde jsou z ní vyráběny izolační matrace, které se využívají při stavbách domů. Vlna také nepohlcuje pachy, a proto není nutné ji příliš často prát. Outdoorové oblečení se také často vyrábí z vlny, a to kvůli zajímavé vlastnosti vlny – odvádění vlhkosti od těla. Takže ať je teplo anebo zima, vlna je vhodná pro každé počasí.
Od ovce až ke svetru
Jakmile dosáhne ovčí srst určité délky, dojde k jejímu stříhání. Tato nezpracovaná vlna se nazývá „potní“. Následuje proces, při kterém je nutné vlnu zbavit všech nečistot a také příliš krátkých vláken. Takto ošetřené vlně se říká „čistá vlna“. Poté se rouno na 2-3 dny namočí do vody, aby se odmočily všechny usazené nečistoty. Při ručním praní se vlna jemně promačkává rukama a na úplný závěr se vymáchá, a to ve vlažné vodě. Následuje vymačkání vody z rouna a rozložení na místo, kde bude schnout. Po vyčištění a vyprání se rouno vyčeše, případně se může i nabarvit přírodními barvami/surovinami. V poslední řadě se rouno přede a plstí. A pak už je jen na vás, co z vlny vytvoříte.