Tuhá kosmetika byla pro naše prarodiče něčím naprosto běžným. Možná i proto má dnes spousta lidí pocit, že jde o přežitek, který odvála doba dávno minulá. Opak je však pravdou – tuhá kosmetika je totiž nejen ekonomická, ale i ekologická.
Obsah článku
Plusy drtivě převažují
Vlasové šampony, tekutá mýdla, deodoranty, sprchové gely a krémy na holení s pumpičkou – tyto přípravky mají mnoho společného. Pro uživatele jsou velmi pohodlné, zároveň jsou ale velmi neekologické. A to nejen proto, že po nich zůstává spousta obalového materiálu, ale i kvůli často velmi nelichotivému složení.
Tuhé přípravky jsou oproti tomu poměrně drobné a jejich obalový materiál je minimální. Výrobci jej navíc často vyrábí z recyklovaných materiálů, čímž vycházejí vstříc hnutí zero waste. Jeho příznivci se totiž snaží, aby po nich na planetě Zemi zůstávalo co nejméně zbytečného odpadu.
Tuhá kosmetika neobsahuje vodu. Přípravky jsou díky tomu více koncentrované, což vede mimo jiné i k tomu, že v domácnosti vydrží mnohem déle, než jejich neekologičtí soupeři. Dalším velkým plusem vysoké koncentrovanosti jsou i výsledné drobné rozměry tuhé kosmetiky. Ty takřka nikdy nepřesahují velikost klasického tuhého mýdla, které známe všichni. Díky tomu se přípravky snáze skladují a jsou také praktičtější např. na cestování.
Tuhá kosmetika není jen mýdlo
Možná kroutíte hlavou nad tím, že obyčejné mýdlo na ruce v článku označujeme jako tuhou kosmetiku, věřte ale, že dnes už můžete sehnat mnohem více druhů kosmetických přípravků. Je nicméně pravda, že mnoho z nich má podobu mýdla. Můžete tak koupit mýdlo odličovací, klasické sprchové, mýdlo hydratační nebo třeba mýdlo určené na intimní partie. V tuhé podobě však existují i šampony, kondicionéry, séra a krémy na obličej a také stále oblíbenější tuhé deodoranty.
Přírodní složení je na tahu
Hlavní výhodou tuhé kosmetiky je její účelovost. Lze sice sehnat celou řadu vonných mýdel, certifikaci BIO produktů však často mají ty nejjednodušší přípravky, které si kladu za cíl hlavně zbavit nečistot. Nenajde v nich žádná chemická barviva, silikony, konzervanty ani umělé parfemace.
Tyto látky jsou často velmi agresivní a zbytečně dráždí pokožku. Jejich opakovaným užíváním si tak spíš uškodíte, než naopak. Není výjimkou, že s používáním neekologické kosmetiky jsou spojeny ekzémy, různé vyrážky, lupy nebo padání vlasů. Tuhé kosmetice tak můžete dát šanci třeba i proto, abyste se zbavila některé z těchto nepříjemných obtíží.