Existuje obrovské množství životních směrů a stejně tak i směrů či druhů stravování a diet. Mezi ně patří právě i raw strava, která není novinkou. Byla totiž „vymyšlena“ již v roce 1897. Nyní pouze stoupá její oblíbenost. Jak raw strava vypadá a jak působí na lidské zdraví?
Obsah článku
Syrová (živá) strava
Raw strava často také nese označení living food, vitariánství, anebo syrová či živá strava. Jedná se o konzumaci potravin, jenž nebyly vůbec tepelně upraveny, anebo byly, avšak pouze do výše 45 °C. Z větší části jsou to potraviny, jenž spadají také do vegetariánské výživy.
Nejen ovoce a zelenina
Raw strava má několik základních složek, mezi které patří nejen ovoce a zelenina, ale také ořechy, semínka, luštěniny, obiloviny, mořské řasy a chaluhy. Dostatek vlákniny do vašeho těla vpravíte například prostřednictvím konzumace mrkve, brokolice, zelené listové zeleniny, chlorelly, oříšků a dalších. Hořčík obsahují zejména semínka, ořechy, sušené ovoce, mořské řasy a chaluhy.
Vitamín B12
Pro tělo je důležitý také vitamín B12, jenž tělo přijímá zejména z masa, jehož konzumace se při raw stravě nehodí. Do těla ho proto musíte vpravit prostřednictvím doplňků stravy obsahujících právě vitamín B12.
Způsoby konzumace
I přes fakt, že raw strava se skládá pouze ze syrových potravin, nemusíte vše konzumovat bez dalších úprav. Zeleninu či ovoce lze připravit například jako osvěžující salát či smoothie, anebo usušit. Při jmenovaném způsobu stravování se hojně konzumují také klíčky.
Zdroj velkého množství živin
Jestliže se budete stravovat tímto způsobem, budete plni energie, a to zejména díky minerálům, enzymům a dalším vitamínům a látkám, které zůstávají zachovány v potravinách. Tělo se díky raw stravě dostatečně pročistí a nebude tak docházet k překyselení organismu. Dále má tato strava pozitivní vliv na hustotu vlasů, tělesnou váhu a v neposlední řadě ovlivňuje celkové fyzické i psychické zdraví.