Že včelí med je zdraví prospěšný ví snad každý. Víte ale, že dalším zdravým produktem včel je také propolis? Často je označován za „všelék“, který znali předkové již před tisíci lety. Proč je propolis tak zdravý a jaké léčivé účinky má?
Obsah článku
Včelí tmel
Propolis je často označován jako včelí tmel, protože je velice lepkavý. Jeho konzistenci lze přirovnat například ke smůle ze stromů. Včely propolis shromažďují v úlech a využívají ho jako těsnící hmotu anebo také jako dezinfekci.
Různé složení
Propolis se může skládat z různých chemických složek. Složení je totiž odlišné a závisí na oblasti a původu rostlin, jenž právě včely zpracovávají. Propolis nelze vytvořit uměle, proto je nutno spoléhat se pouze na přírodní zdroje. Nejčastěji ho včelaři získávají při čištění úlů, kdy jej seškrábnou z jeho stěn.
Základní složky
Mezi základní složky propolisu patří pryskyřičné látky, balzámy, éterické oleje a vosky, třísloviny, flavonoidy, mnoho různých minerálů a stopových prvků.
Tinktura či mast
Z propolisu se nejčastěji vyrábí tinktury či masti, které jsou k dostání v lékárnách, prodejnách s včelími produkty či v obchodech se zdravou výživou. Oba produkty si lze vyrobit i doma.
Lék, ale i silný alergen
Ačkoliv je tento včelí produkt hojně využíván jako lék na spoustu neduhů, není vhodný pro všechny. Vyhýbat obloukem by se mu měly těhotné a kojící ženy, ale i malé děti. Než se rozhodnete propolis užít, raději vyzkoušejte, jak na něj bude vaše tělo reagovat. Natřete si kousek kůže propolisovou tinkturou a nechte ji alespoň 3 hodiny působit. Jakmile kůže zčervená, jedná se o alergickou reakci, tudíž byste neměli propolisové výrobky užívat.
Univerzální všelék
Propolis je považován za lék na všechny neduhy, protože působí proti virům a bakteriím, plísním či kvasinkám. Nejúčinnější je při léčbě zánětů, infekcí, chřipek i nachlazení, kdy se nemoci dají na ústup mnohem rychleji. Dále pak také umí posílit vaši imunitu a velmi dobře působí na nemoci nacházející se v ústech (afty, nateklé dásně).