Oblečení se v současné době vyrábí z nejrůznějších materiálů, a to jak z umělých – tak i z přírodních. Ty přírodní se dále dělí na živočišné a rostlinné. Avšak nadále převažuje výroba oblečení z umělých materiálů a chemikálií, jenž se získávají z ropy na bázi fosilních paliv. Která z textilních vláken se řadí mezi ty přírodní a zároveň živočišné?
Obsah článku
Nezávadná pro přírodu
Přírodní a zároveň živočišná textilní vlákna. To jsou materiály, jenž pochází z živočichů a upravují se pro výrobu textilu, aniž by při tomto procesu byly nějak chemicky ošetřeny. Tato vlákna živočišného původu mohou pocházet ze srstí zvířat, ale i ze sekretu hmyzu.
Přírodní vlákna a odpady z nich
Ať už se surová přírodní vlákna získávají z ovcí, bource morušového anebo jiných zvířat, tato vždy obsahují velké množství nežádoucích příměsí. Tyto je nutno odstranit ještě před jejich spřádáním. Odstraňují se zejména smotky vláken, příliš krátká vlákna, pot, tuk, bláto a další. Tento odpad se pak dále přidává do izolačních materiálů, hrubých přízí, kompostů a podobně.
Kůže
Tento přírodní materiál se získává zejména z krav, ovcí, koz či jiných zvířat. Kožedělný průmysl je jedním z nejnáročnějších odvětví, kde se uplatňuje lidská pracovní síla. Kůže je jedním z přírodních materiálů, jenž je problematický z ekologického, ale i lidského hlediska.
Vlna z ovcí, lam či alpak
Vlny jsou všeobecně známé svou schopností člověka zahřát. Mezi vlny, jenž umí zahřát nejvíce, se řadí vlny z lam a alpak. Navíc jsou také daleko trvanlivější.
Kašmír
Kašmírská vlna se získává ze srsti kašmírské kozy, a sice kartáčováním či stříží. Jeho cena je v porovnání s dalšími látkami vyšší. Vyrábí se z něj nejen oblečení, ale i koberce.
Mohér
Pokladem mezi přírodními materiály je právě mohér, který není příliš známý. Získává se z rouna angorských koz a vyniká svou odolností, ale zároveň je velmi teplý a jemný.
Přírodní anebo plané hedvábí
Přírodní hedvábí se získává z kokonů bource morušového a to plané z výměšků nočních motýlů, jenž žijí ve volné přírodě.