Není žádné tajemství, že děti milují zvířátka. Tato náklonost se přitom nemusí týkat jen psů, koček a exotických zvířat, jaká vídají výhradně v zoologických zahradách. Nadšení v nich můžete probudit i tak, že spolu s nimi budete pozorovat ptáčky přímo na vaší zahradě, balkóně nebo v nedalekém parku.
Jak vytvořit pozorovací stanici?
V první řadě je nutné si rozmyslet, odkud byste ptáčky rádi sledovali. Pokud na ně bude dobře vidět i z některého okna v domě, nebude totiž tato aktivita omezená jen na teplé letní dny! Zejména během podzimu, kdy bývají děti často nachlazené a ptáci už se hojně slétají do krmítek, to nejspíš opravdu oceníte. Myslete však na to, že by krmítko mělo být dostatečně vzdálené od okna, aby do něj ptáci omylem nevráželi.
Jakmile máte vybrané místo, umístěte na něj krmítko. To můžete jednoduše koupit v obchodě, nebo pokud patříte mezi zručné jedince, klidně si jej vyrobte doma. Na internetu je řada DIY návodů, u kterých můžete využít např. i své nadšení pro recyklaci. Vždy ale dbejte na to, aby bylo krmítko kryté. Pokud totiž nebude mít stříšku, bude potrava pro ptactvo vlhká.
A když už je řeč o potravě… V obchodech se dá koupit tzv. krmítková směs. Ta zpravidla obsahuje slunečnice, oves a pšenici. Čas od času můžete do krmítka, nebo na větve okolních stromů, umístit i pokrájená jablka či lojovou kouli. Ale pozor! Kouli vždy vyndejte ze síťkovaného obalu, protože ptáčci by se do něj mohli zamotat a ublížit si.
Podrobnější informace o stravě vhodné pro ptáčky můžete najít v článku Pomozte ptáčkům přečkat zimu.
A jdeme pozorovat!
Nyní už nezbývá nic jiného, než zjistit, jací ptáčci se slétají na vaše krmítko. Abyste tuto činnost udělali ještě trochu víc atraktivní, můžete dětem pořídit i dalekohled. Nejedná se o příliš velkou investici, např. v obchodu Decatlon sežene speciální dětský dalekohled, který není třeba ostřit. Stojí necelých 500,- Kč.
Ne všichni máme odborné ornitologické vzdělání, takže další věc, kterou možná uvítáte, je atlas ptáků. Ten se dá najít online, děti ale nejspíš ocení i nějakého knižního průvodce. Ten je navíc může naučit i řadu věcí o ochraně přírody a správném přikrmování ptactva. Větší děti by mohly zaujmout knihy Ptáci na zahradě – Axel Gutjahr nebo Ptáci na naší zahradě – Daniela Strauß. Pro maličké objevitele budou lepší publikace Moje ptačí knížka z nakladatelství Kazda, případně Malý atlas ptáků od Ewy a Pavla Pawlakových.