Ačkoliv je porod pro ženu velmi náročný, a to jak po psychické tak i fyzické stránce, na jeho zakončení se jen tak nezapomíná. Pocit, kdy vám na hrudník položí ten váš malý uzlíček štěstí, je fantastický. Téměř každá maminka se při porodu setká s nástřihem hráze, anebo jejím přirozeným natržením. Jedná se o bolestivý zdravotní problém, který časem zmizí. Jak po porodu pečovat o porodní poranění přírodní cestou, aby se vyléčilo co nejrychleji a mohly jste se věnovat především miminku?
Obsah článku
Čistota nade vše
Čím dříve začněte o vaše poranění způsobené při porodu pečovat, tím lépe. Pro začátek je nutné vědět, že nejdůležitějším krokem k rychlému zahojení je právě hygiena. Ačkoliv je nyní sprchování poraněných intimních partií velice nepříjemné, musíte zatnout zuby a vydržet to. Sprchujte se po každé toaletě, a to pouze čistou vodou, anebo vodou s výtažky z bylin.
Hojivé sedací koupele
Dubová kůra a sedací koupele z ní se využívají zejména při problémech s hemeroidy. Sedací koupel připravená z dubové kůry ale dokáže urychlit i hojení ran vzniklých při porodu. Ve vaně byste měly strávit alespoň 10 minut, aby se dostavil požadovaný efekt. Koupele připravené z čajovníku, levandule a aloe vera se taktéž doporučují.
Bylinné obklady
I obklady z bylin mají zázračné pozitivní účinky v tomto případě. Připravte si studený či teplý bylinný obklad z výluhu z bylin, jako jsou například aloe vera, arnika, měsíček lékařský, meduňka, anebo levandule. Kousek bavlněné látky (např. pleny) namáčejte do výluhu a pokládejte na postižené místo.
Bylinná mast či pasta
Bylinky dokáží zázraky, a proto je lze vyjma sedacích koupelí a obkladů použít i do mastí či past. Jednoduše bylinky rozdrťte a smíchejte s minimálním množstvím vroucí vody a chvíli povařte. Následně ji aplikujte na kůži či mezi dva kousky látky, aby nedošlo k podráždění kůže. Použít můžete totožné bylinky jako při sedacích koupelí či obkladech.