Pohled na otužilce v ledové vodě je pro někoho odrazující a pro někoho zase výzvou. Právě otužování s sebou nese spoustu benefitů. Jednak tak posílíte svoji imunitu, ale také zlepšíte náladu a už vás jen tak něco „nerozhodí“. Začněte polehoučku a studená sprcha či koupel už vám nebude tak nepříjemná. Avšak otužování není jen o studené vodě, ale také o spánku při vhodné teplotě a podobně. A jak s otužováním začít?
Obsah článku
Začněte ve správnou dobu
Začít s otužováním můžete ihned. Avšak je důležité, abyste byli zdraví a necítili se nachlazení. V tomto případě by vám otužování mohlo spíše uškodit než pomoci. Jakmile začnete, je důležité vytrvat a také se otužovat pravidelně.
Spánek v přiměřené teplotě
Pobyt a zejména spánek v přetopených místnostech nesvědčí žádnému lidskému organismu. Vhodná teplota v pokojích je 20 °C až 22 °C, avšak v místnosti, kde spíte, je to zhruba
18 °C až 20 °C.
Pozvolný začátek
Pokud vás děsí představa studené vody, pro začátek zkuste tělo potírat žínkou namočenou ve studené vodě. Po několika uplynulých týdnech se pak můžete vrhnout na aplikování vlažné vody na tělo a postupně ubírat na její teplotě. Vystavovat studené teplotě byste se měli po tak dlouhou dobu, dokud je vám to přináší příjemný pocit.
Ranní sprcha
Nejvhodnější doba pro vlažnou a následně studenou sprchu je ihned v ranních hodinách. Jestliže chcete své tělo otužovat večer, strávíte tak dvakrát více času než ráno. Co se týká studené koupele, tato se jeví jako naprosto nevhodná, protože při ní snáze nastydnete.
Výsledkem je odolný organismus
Otužování je jednou z cest jak si vybudovat pevné zdraví. Vaše tělo bude lépe odolávat teplotním výkyvům, chřipkám a nachlazením, vaše cévy budou pružnější a srdce výkonnější. Změnu pocítíte ale i po psychické stránce, kdy budete vyrovnanější, spokojenější a šťastnější. První z účinků otužování můžete pozorovat již po 1 až 2 měsících.