Není mléko jako mléko. Toto je neodmyslitelnou složkou lidské stravy, kdy vitamíny a látky v něm obsažené pomáhají při krvetvorbě, ke správnému vývinu kostí či k správné funkci nervového systému. Rozdíl mezi mlékem z farmy a z obchodu rozezná téměř každý. Liší se jak kvalitou, tak i cenou a dalšími faktory, o kterých třeba ani nemáte tušení. Proč zvolit koupi mléka právě z farmy?
Obsah článku
Kravské, kozí anebo ovčí?
U nás je nejvíce rozšířeným mlékem právě to kravské a následuje kozí. Avšak na mnohých farmách je možné zakoupit i ta méně tradiční. Těmi jsou například ovčí, kobylí, lamí, buvolí či velbloudí. Každé z mlék je něčím výjimečné, a to například chutí, látkami blahodárně působícími na lidský organismus a dalšími.
Mléko bez aditiv
Na farmě získáte mnohem snáz mléko, do něhož nebyla přidaná žádná éčka a další chemické látky. Farmáři většinou prodávají mléko úplně čerstvé anebo pasterizované. Takové mléko déle vydrží, jelikož je při pasterizaci krátkodobě vystaveno vyšší teplotě. Díky tomuto procesu jsou zničeny mikroorganismy, jenž způsobují rychlé znehodnocení mléka. Co se týká chuti mléka, tato zůstane beze změn.
Odlišná chuť
Mnoho lidí si kupuje mléko přímo od farmářů nejen kvůli jeho chuti a čerstvosti. Rádi totiž podporují malé zemědělce. Co se týká chuti, na tuto si musíte nejprve zvyknout, protože ne každému vyhovuje přítomnost hrudek tuku v mléce.
Bio či nebio
Mnoho z lidí se domnívá, že čerstvé mléko z farmy, jenž je přímo od krávy, je vždy bio, avšak pozor! Není tomu tak. Ne každá z farem, která prodává mléko, nabízí bio variantu. Mléko může být považováno za bio v případě, že daný farmář chová krávy podle daných pravidel biologického (ekologického) zemědělství.
Když už zavítáte na nějakou z farem, vyzkoušejte i některé z dalších výrobků, které zde nabízí. Za zmínku stojí třeba jogurty, tvarohy či sýry.