Léčivá síla jarních kopřiv

Kopřiva je bylina, která skrývá spoustu blahodárných účinků na naše zdraví, ač je často považována především za plevel, kterého se lze velice složitě zbavit. Využívána je ale také i v dalších oblastech. V dávnějších dobách byla hojně využívána a její pěstování bylo i finančně odměňováno. Kdy bylinku sbírat, jak ji využít a k čemu?

Výskyt

Kopřiva se vyskytuje ve vlhkých, lužních lesích, křovinách či v příkopech, na opuštěných a zaplevelených plochách.

Sběr

Jako léčivou část kopřivy sbírejte především listy mladých rostlin, a to od počátku jara až do konce května. Avšak ke sběru listů doporučuji použít vhodné rukavice, jelikož tato bylina je známá svou žahavou schopností. Rostlinu je vhodné sbírat pouze v uvedeném období, kdy má nízký obsah dusičnanů. Pokud se rozhodnete nasbírat jmenovanou bylinu, vyhněte se jejímu sběru na skládkách či u silnic, jelikož by bylina obsahovala více chemikálií a nežádoucích látek než těch léčivých.

Uchování

Kopřivy lze uchovávat zejména sušením. K sušení kopřiv použijte síto, na které rozprostřete natrhané lístky. Pozor – bylinu sušte ve stínu, nikoli na přímém slunci! Pokud listy po usušení budou mít černou či hnědou barvu, nejsou vhodně usušeny a nejsou vhodné k jakémukoli dalšímu použití (příprava čaje apod.). Dále můžete listy usušit pomocí sušičky či kuchyňské trouby. Usušené listy kopřiv skladujte v látkových či papírových sáčcích.

Využití a účinky na zdraví

Bylinu lze konzumovat v podobě kopřivového špenátu, vývaru z kopřiv či sirupu. Co se týká využití v oblasti zdravotnictví, kopřiva je hojně využívána k léčbě vysokého krevního tlaku, při léčbě zánětu močových cest a močových kamenů, podporuje hojení ran. Dále se vývar z kopřiv využívá jako jarní detox, kdy pročišťuje krev.

Z kosmetického hlediska se kopřivový odvar využívá k odstranění kožních problémů a při mytí vlasů, kdy je tento odvar používán zejména na mastící se obličej a vlasy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *