Příznaky rýmy jsou nepříjemné, ať už jde o tu klasikou, nebo o její alergickou obdobu. Většina z nás se snaží zmírnit alespoň průvodní příznaky této nemoci, což je většinou hlavně ucpaný nos. Nosní spreje jsou však drahé, neekologické a často bohužel také nepříliš účinné. Naštěstí ale existuje skvělá alternativa, která vám může ulevit – konvička do nosu.
Výplach jako prevence i léčba
Dýchací cesty jsou vstupní branou do našeho těla. Právě skrz ně k nám proniká řada cizích látek a mikroorganismů, které nám mohou škodit. Ostatně jedním z prvních příznaků nemoci bývá často právě ucpaný nos. Jak si s tím poradit? Namísto toho, abychom nos dráždili dalšími a dalšími spreji, můžeme ho jednoduše propláchnout solným roztokem pomocí konvičky.
Konvičku do nosu seženete v každé lékárně a dokonce i v některých drogeriích. Její design je jednoduchý – vypadá prostě jako malá konvička na zalévání, jen má na konci krku zúžený nástavec, který lehce přilne k nosní dírce. Použití konvičky je díky tomu jednoduché. Podíváme se na něj krok za krokem:
- Konvičku propláchneme teplou vodou.
- Připravíme solný roztok (sáček s roztokem a voda ohřátá cca. na 37° Celsia).
- Přiložíme konvičku k nosní dírce, nakloníme ji a necháme vodu protékat dutinami, dokud nevyteče druhou nosní dírkou ven a neodplaví nečistoty.
- Postup opakujeme i u druhé nosní dírky.
- Vysmrkáme se.
Během proplachu se z dutin vyplaví nejen nepořádek, jako jsou prach a pyly, ale i různé patogeny, které mohou způsobovat zdravotní potíže. Největší úlevu během nemoci nicméně přináší vypláchnutí dutin od hlenu, který znepříjemňuje dýchání.
Kdy konvičku použít?
Na rozdíl od různých nosních sprejů je konvička investice, která se dlouhodobě vyplatí. Koupíte si ji jen jednou a poté ji máte doma vždy po ruce. Nos si s ní můžete vypláchnout nejen během nemoci nebo alergické rýmy, ale klidně i v momentě, kdy ho máte jen plný špíny. Platí to, zejména pokud se pohybujete v prašném prostředí, nebo se bojíte přenosu zdraví škodlivého patogenu.
S ohledem na to, kdy konvičku používáte, volte solný roztok. Ty totiž existují dva – izotonický a hypertonický. Zatímco izotonický je vhodný zejména na preventivní vyplachování od špíny, při slabé rýmě nebo při boji s alergií, hypertonický se hodí při silnější rýmě a chřipce, zadní rýmě a mimo jiné i v případě koronavirového onemocnění.
Další variantou je použít namísto roztoku obyčejnou kuchyňskou sůl. V tomto případě ale opravdu dbejte na správné dávkování (ke konvičce je většinou přiložený dávkovač). Silnější koncentrace soli v roztoku by vám totiž spíš ublížila, než naopak.