Kvalitní káva je pro mnohé z nás běžnou součástí dne. Často si vybíráme takovou, která má nejen vytříbenou chuť, ale také odpovídající BIO kvalitu a označení Fair Trade. Jakmile však jednou projde přípravou, stává se z onoho zázračného prášku odpad, který v lepším případě putuje na kompost, v tom horším rovnou do popelnice. Naštěstí to ale můžeme změnit!
Kávová sedlina už se sice nehodí na přípravu další kávy, v domácnosti ji ale můžete ještě hojně využít. Hodí se v kuchyni, v koupelně a dokonce i na zahrádce. Nevěříte? Pojďme se kávovému lógru společně podívat na zoubek.
Obsah článku
Nežádoucí vlhko
Než začnete sedlinu znovu využívat, je nutné nechat ji důkladně proschnout. Po přípravě kávy je totiž mokrá. Pokud ji necháte delší dobu stát, např. v zásobníku v kávovaru, může se snadno stát, že se v ní objeví plíseň. Ta by sedlinu znehodnotila jednou provždy.
Zajímá vás, jak sedlinu usušit? Stačí ji jednoduše rozprostřít na plech opatřený pečícím papírem a nechat ji proschnout na teplém, vzdušném místě. Stejnou službu případně odvede i trouba, kde můžete lógr sušit několik minut při nízké teplotě. Jen pozor, abyste jej nespálili.
Jakmile bude kávová sedlina suchá, uschovejte ji. Platí zde podobná pravidla, jako u kávy čerstvé – zvolte tedy suché a stinné místo. Ideální je např. uzavíratelná plechová dóza, která je dostatečně velká, aby pojala vaše zásoby.
Káva v kuchyni
- Mycí písek: Sedlina může posloužit namísto chemického písku na čištění usazenin. S její pomocí můžete vydrhnout dřez, sporák nebo klidně i vanu. Příjemná vůně je přitom jen příjemným bonusem.
- Kartáč na nádobí: Stejným způsobem můžete sedlinu použít i při drhnutí přichycených hrnců. Její velkou výhodou je, že je sice hrubá, zároveň ale nehrozí, že by poškrábala povrch.
- Pohlcovač zápachu: Kávová sedlina má tu skvělou vlastnost, že do sebe nasává okolní vůně a zápachy. Můžete ji tak v malé misce umístit např. do lednice, kde pohltí všechno nepříjemné aroma.
- Barvivo: Kávový lógr se používá i během Velikonoc. Čím víc ho budete mít, tím snadněji s ním obarvíte bílá vajíčka.
Káva v koupelně
- Mýdlo: Řada z nás miluje kávu i pro její vůni. Ta se při prvním zpracování neztratí, můžete tak lógr použít k tomu, abyste se zbavili nepříjemného zápachu na rukách (např. od cibule nebo ryb).
- Peeling: Zapomeňte na drahé přípravky z drogerie. Z kávové sedliny si můžete udělat jednoduchý přírodní peeling, protože díky své hrubosti lógr odstraní odumřelé buňky pokožky. Má navíc i skvělé výživové hodnoty. Ostatně výtažky z kávových zrnek se přidávají i do kosmetických přípravků, protože zpevňují pokožku a stimulují krevní oběh.
Káva na zahradě
- Postřik proti škůdcům: Namísto chemických přípravků stačí posypat půdu okolo rostlin, které chcete ochránit. Škůdci se jim pak budou vyhýbat, protože káva je jednak velmi aromatická (což se nelíbí např. mravencům) a jednak je abrazivní (to odradí slimáky).
- Hnojivo: Kávový lógr můžete smíchat s hlínou a využít jej tak k pohnojení rostlin. Ocení to hlavně ty, které prospívají v kyselé půdě (růže, hortenzie, rajčata, jahody nebo borůvky). Kromě toho, že sedlina stále obsahuje celou řadu důležitých živin, tak i láká žížaly! Díky tomu je dobré přidávat kávu také do kompostu.