Obecně je známo, že zejména ve velkoměstech je stále větší množství bioodpadu, ale popelnic na tento odpad je stále málo. Téměř každý, kdo žije v domě nebo má k dispozici zahradu, vlastní a využívá kompostéru na zahradě. Žijete v bytě, avšak i přes to byste rádi snížili množství vyprodukovaného odpadu v popelnicích a zároveň by se Vám hodilo domácí hnojivo pro rostliny? Je pro Vás třídění odpadu samozřejmostí? Nezoufejte! Stále více lidí si pořizuje kompostéry, jenž mohou využívat i v bytě bez potřeby zahrady.
Obsah článku
Nezapáchá kompostér v bytě?
Pokud se bojíte zápachu, nemějte žádné obavy! Jelikož jsou v kompostéru přítomny žížaly, dochází k provzdušňování kompostu, tudíž dochází ke tlení nikoliv k zahnívání.
Pořízení kompostéru do bytu
Co se týká pořízení kompostéru, tak jsou zde 2 možnosti, a to zakoupení kompostéru nebo jeho domácí výroba (na internetu najdete spoustu nápadů k výrobě kompostéru).
V současné době je na trhu nabízeno nepřeberné množství kompostérů, jenž jsou opravdu maličké a je možné je umístit i do nepříliš velkého bytu. Velikost si vyberte podle množství odpadu, který vyprodukujete ve Vaší domácnosti.
Základem kompostování jsou žížaly
Po zakoupení či vyrobení kompostéru jej vystelte naskartovaným papírem (např. staré noviny), které jsou vlhké, avšak nesmí z nich kapat voda.
Další nepostradatelnou součástí fungujícího kompostéru jsou žížaly, které si obstaráte po dešti na zahradě nebo kompostu u známých. Ale na prodejce žížal občas narazíte i na internetu. Na nádobu o velikosti 60 litrů budete potřebovat zhruba 1 kilo žížal.
Dále přidejte vrstvu bioodpadu a na úplný konec na tento odpad rozprostřete druhou dávku vlhkého naskartovaného papíru. Potom už jen stačí pravidelně přidávat kousky bioodpadu, a to do chvíle, kdy se v kompostéru objeví kompost.
Co patří do kompostéru?
Mezi bioodpad řadíme veškeré zbytky ovoce a zeleniny, vaječné skořápky, čajové sáčky či vyluhovaný čaj, vlasy, sláma či piliny býložravého domácího mazlíčka a popel ze dřeva.