Stále častěji v obchodech narážíte na výrobky, jenž jsou označeny štítkem „bio“? Ekologické zemědělství je totiž stále se rozšiřující forma hospodaření. Jen v České republice je v současné době zhruba 2 500 ekofarem. Čím se tento způsob hospodaření liší od toho klasického „nebio/neekologického“ a spoustu dalších základních informací se dozvíte právě v tomto článku.
Obsah článku
Etický přístup především
Ekologické zemědělství na první místo staví zejména šetrnost k přírodě, ohleduplnost k přirozeným koloběhům, vhodnější přístup k životnímu prostředí i zvířatům a šetření zdrojů, jenž jsou neobnovitelné.
Pouze organická hnojiva
Co se týká pěstování rostlin, tak zde je hlavním úkolem nepoužívat žádná chemická hnojiva, avšak ani přípravky proti škůdcům, a to jak rostlinným (plevel) tak i živočišným (myši, hraboši). Mezi organická hnojiva patří například hnůj, kompost anebo tzv. zelená hnojiva, jimiž jsou třeba hořčice, pohanka, řepka či hrachor.
Změna stanoviště každý rok
Rostliny jsou mnohdy velmi odolné vůči škůdcům a chorobám, a to především díky pravidelnému střídání rostlin na polích. Možná jste si všimli, že na onom stejném poli nenajdete každý rok totožnou rostlinu.
Krmivo z vlastní produkce
Pokud jde o chov zvířat, tento probíhá ve všech roční obdobích tak, že zvířata mají možnost pohybu jak po venkovních volných plochách (pastvinách) tak i v dostatečně velkých vnitřních prostorách. Zvířata jsou krmena téměř vždy krmivem z vlastní produkce, tudíž každá ekofarma by měla chovat pouze tolik kusů zvířat, kolik je schopna uvedeným způsobem uživit. Je zde ale také možnost nákupu krmení od prodejců, kteří jsou ověřeni a prodávají krmivo, které je ekologického původu.
Biologická diverzita
Pojem shora má s ekologickým zemědělstvím také mnoho společného. Díky tomuto zdravému hospodaření je zachráněno mnoho zvířecích i rostlinných druhů před ohrožením či dokonce vymřením. V prostorách ekofarem je podle výzkumů o mnoho druhů zvířat i rostlin více, jelikož zde nejsou narušovány jejich běžné podmínky pro život.