Jíl – pro jednoho nudné bahno, pro druhého zázrak na poli kosmetiky a péče o pleť. Tato nezpevněná usazená hornina má totiž díky vysokému obsahu minerálních látek blahodárné účinky, kterých si lidé všimli již před staletími. Bez nadsázky se tak jedná o tu nejstarší kosmetickou vychytávku na světě.
Obsah článku
Dlouhá tradice jako záruka kvality
Jíl vzniká sedimentací a následným zvětráváním sopečného popela, díky čemuž se dá najít na mnoha místech po celém světě. Lidé jej využívají opravdu od pradávna, dokonce se ne vždy jednalo o kosmetické použití. V minulosti jej lidé mimo jiné i jedli, aby zamezili otravě z jídla či bolesti. Svůj věhlas ale jíl získal až díky oblíbeným rituálům krásy ve starověkém Řecku či v Egyptě. Tam si jej údajně oblíbila i samotná Kleopatra!
Možná si říkáte jak je možné, že jílový prášek si získal tak velkou oblibu už v tak dávné době. Odpověď je jednoduchá – obsahuje totiž řadu minerálů, které mají pro lidské tělo velmi příznivý přínos. Patří mezi ně zejména křemík, vápník, hliník, železo, hořčík či draslík. Obsahuje i stopové prvky mědi, stříbra a zlata. A protože jíly pochází z celého světa, obsahuje každý druh trochu jiné složení těchto látek. Odlišit je od sebe pak můžete prostřednictvím struktury a barvy.
Čím je jíl specifický?
Aby byla tato hornina vhodná pro použití v kosmetice, prochází čištěním. Během toho se zbaví nečistot a je převedena do práškové formy. Prášek se rozmělní s jinou látkou (gelem, vodou, krémem…), následná hmota se už pak nanáší na obličej, kde absorbuje přebytečné nečistoty nejen z povrchu, ale i z pórů pokožky.
Pravidelné používání jílových masek vám přinese jemnou a zářivou pokožku. Jíl ji totiž čistí, omlazuje a zároveň i stimuluje. Maska v první řadě zbaví váš obličej nečistot, odstraní odumřelé kožní buňky a zlepší cirkulaci pleti. Tím jí navrátí zdravý vzhled.
Druhy kosmetického jílu:
- Bentonitový jíl: Jedná se o směs, která má trochu nevábnou našedlou barvu. Hodí se hlavně pro mastnou a aknózní pleť, protože odstraňuje kožní maz a další nečistoty. Dá se používat nejen k péči o obličej, ale i na pokožku hlavy a na vlasy. Oceníte jej např. při boji s lupy, často jej tak můžete najít i ve složení šampónů či šampuků.
- Zelený (francouzský) jíl: Obsahuje větší množství oxidu želena a rostlinných extraktů, což má vliv na jeho barvu. Pleť stimuluje, zlepšuje cirkulaci krve a jemně odstraňuje nečistoty, proto se hodí i pro zralou pokožku. Díky vysokému obsahuje minerálu je ale vhodný prakticky pro každou pleť, dokonce se často doporučuje těm, kdo chtějí jíl poprvé vyzkoušet. Vyvarovat by se mu však měli lidé se suchou a velmi citlivou pletí.
- Bílý jíl: Někdy též známý jednoduše jako kaolín. Ze všech jílů má nejjemnější strukturu, je proto velmi šetrný. Na druhou stranu však nedokáže tak účinně bojovat s mastnotou. Hodí se proto zejména pro jemnou a suchu pokožku, které udělá velkou službu. Díky tomu, že je hypoalergenní, bývá často součástí různých léčiv a zdravotních produktů, které pomáhají v boji s lupénkou, ekzémy nebo akné.
- Růžový jíl: Také patří mezi ty jemné. Zlepšuje elasticitu pleti, pomáhá při boji se suchostí a šupinatěním. Oproti jiným jílům obsahuje více oxidu železitého a oxidu křemičitého, takže kromě revitalizační a regenerační stránky také jemně tonizuje, zvláčňuje a zklidňuje pleť. Často bývá obsahem peelingových přípravků a využít ho můžete i v boji s celulitidou. Hodí se pro osoby s citlivou pletí, která mívá sklony k začervenání.
- Červený (francouzský) jíl: Obsahuje oxidy želena a draslík, což má vliv na jeho zbarvení. Může se pochlubit tím, že čistí pleť opravdu do hloubky a zlepšuje tvorbu kolagenových vláken. Díky tomu navrací svěží a mladistvý vzhled. Hodí se pro normální, mastnou i podrážděnou pleť. Velmi účinně také pomáhá při boji s akné.
Kde všude v kosmetice najdu jíl?
Jak už jsme psali výše, jíl je velmi všestranný pomocník. Na poli kosmetiky, ale i v lékařství, jej tak můžete najít nejen ve speciálních pleťových maskách, ale např. i v šamponech, krémech, v peelingu, v tuhých mýdlech či v poslední době tolik oblíbených konjak houbičkách. Ty složí k čištění pleti, proto bývají často obohacené právě o jíl.