Čerstvost ovoce a zeleniny v supermarketech je často pochybná. Proto se vyjma farmářských trhů jako vhodný způsob ke koupi ovoce, zeleniny či dalších farmářských produktů nabízí možnost bedýnkování. Popularita bedýnkového systému stále více roste, a to nejen v České republice, ale také ve Francii, Švýcarsku, Velké Británii a dalších zemích. Jak bedynkový systém funguje a proč je tak oblíbený?
Obsah článku
Potraviny, jenž mají známý původ
Další z nejkratších cest zeleniny, ovoce a dalších farmářských produktů od farmáře ke spotřebiteli je právě bedýnkování. Kvalitní potraviny se k vám dostanou ještě čerstvé, a sice v bedýnce, košíku či tašce. Na rozdíl od potravin ze supermarketů v tomto případě budete vědět, kdo ovoce či zeleninu vypěstoval, jak a také kde. Navíc podpoříte i ty nejmenší z farmářů.
Nejen ovoce a zelenina
Obsah každé bedýnky může být rozdílný. Záleží pouze na vás, zda si objednáte bedýnku, jenž bude obsahovat ovoce a zeleninu, anebo dokonce různé sirupy, marmelády, domácí pečivo a další. Přesný obsah ale nebudete znát nikdy předem a bude to pro vás překvapení. Obsah bedýnek závisí také na ročním období. Jiné potraviny bude obsahovat v průběhu léta a jiné naopak na podzim. Základem každé bedýnky zpravidla bývají tyto potraviny: cibule, mrkev, petržel, brambory.
Odběratelem může být kdokoliv
Do bedýnkového systému se může zapojit kdokoliv, kdo o něj má zájem. Jestliže hledáte produkty, jejichž původ vás zajímá, zapojte se. Sedněte do auta a vydejte se na cestu pro svoji bedýnku do odběrného místa nebo rovnou na farmu. Počítejte však s tím, že ne vždy dostanete vše, co zrovna potřebujete. Úroda nemusí být vždy dostačující.
Fixní (stálá) cena
Co se týká ceny za bedýnku, tato je po celé odběrné období stejná a nemění se v závislosti na obsahu bedýnky. Platbu provedete předem na určité období (na sezónu celou, anebo na její část). Nabízeny jsou různé velikosti, zejména od 2 kg do zhruba 10 kg.