Pokojová – okrasná rostlina s hojivými a léčivými účinky. Řeč je o aloe vera. Tento sukulent si popularitu opravdu zaslouží. Najde mnohonásobné využití, a proto se často označuje za zázrak mezi rostlinami. Z jakých důvodů se vyplatí aloe pěstovat doma a za jakých podmínek bude rostlina prospívat?
Obsah článku
Nenáročná pokojová rostlina
Aloe vera na jižním okenním parapetu zvládne pěstovat snad každý. Jedná se o nenáročný druh sukulentu, jenž stačí zhruba jednou v týdnu zalít. Zeminu zvolte lehkou a propustnou, nejlépe s příměsí písku. V letním období aloe můžete vynést ven, kde ji budete „letnit“ až do podzimu. Avšak jakmile by měla teplota klesnout pod 6 °C, radši ji umístěte zpět na vnitřní okenní parapet.
Mocný gel
Největší bohatství najdete právě v listech aloe. Tyto obsahují gel, jenž je bohatý na mnoho minerálních látek, enzymů a dalších vitamínů. Doma získaný gel se doporučuje užívat spíše zevně – na popáleniny, odřeniny, akné, kůži pokousanou hmyzem, opary či bolestivé klouby. Jestliže by se vám do gelu podařilo dát i kůru z listů (omylem), zřejmě by se dostavily projímavé účinky či další zdravotní potíže, avšak pouze v případě, že budete gel užívat ke konzumaci.
Obklady, tinktura a další
Gel z aloe vera by neměly užívat těhotné a kojící ženy, osoby s komplikovanými hemeroidy, křečovými žilami a ledvinovými onemocněními. Aloe vera se zpracovává do různých tinktur, kloktadel, nápojů, ale můžete si z něj připravit i různé obklady.
Důležité látky a vitamíny
Aloe vera se právem nazývá léčivým zázrakem, jelikož obsahuje vitamíny B, B12, C a E, beta-karoten, enzymy, aminokyseliny, polysacharidy, lignin a další.
Žádné napětí a únava již nehrozí
Díky shora jmenovaným látkám a vitamínům aloe vera podporuje imunitu, tlumí bolest a reguluje obsah cukru a cholesterolu v krvi. Avšak pomůže vám i v případě, že trpíte stresem či únavou. A v neposlední řadě také působí jako antioxidant a dokonale pročistí organismus od veškerých nežádoucích látek.