Pozitivní účinky klasického bílého česneku zná snad každý, avšak už jste slyšeli o tom černém? Tento je známý především v asijské kuchyni či v oblasti alternativní medicíny, kde se využívá jako přírodní lék na mnoho zdravotních potíží. Jak získá černou barvu a jaké má pozitivní účinky na lidské zdraví?
Obsah článku
Jak vzniká?
Černý česnek není žádnou zvláštní odrůdou. Je to vlastně obyčejný česnek, jenž musí projít určitým procesem, který se nazývá Maillardův. Jmenovaný proces je dále využíván také například při výrobě pečiva. Při tomto procesu jsou celé palice česneku vystaveny kontrolované teplotě a vlhkosti, a to po dobu několika týdnů. Po ukončení tohoto procesu je z bílého česneku ten černý. Tento proces nemá vliv pouze na vzhled česneku, ale také na jeho chuť. Důležité je také zmínit, že při jmenovaném procesu nejsou použity žádné přídatné látky.
Žádný zápach ani ostrá chuť
Maillardovým procesem se česnek zbaví své ostré chuti a také zápachu, který může mnohé od konzumace česneku odrazovat. Chuť černého česneku je jemná a nasládlá. Co se týká jeho konzistence, tato se podobá želé. Nejčastěji používá v asijské kuchyni, kde je vhodný jak do polévek, omáček, pomazánek, ochucených másel či do marmelád.
Vitamíny a minerály, jenž obsahuje
I po procesu, kterým česnek prošel, není ochuzen o léčivé látky, jak se mnozí domnívají. Právě naopak – obsahuje až 2x více antioxidantů než syrový česnek. Černý česnek obsahuje vitamíny A, B a C, ale také minerály – jód, vápník, železo, hořčík, zinek, draslík, beta-karoten a kyselinu listovou.
Jakou sílu má?
Oproti syrovému česneku má ten černý výraznější účinky na zdraví. Umí pomoci s dýchacími problémy (alergie, astma), trávením či zklidněním organismu. Dále také posiluje imunitu či srdeční činnost a snižuje krevní tlak.