Ačkoliv si někteří z vás myslí, že zvířecí miláčci nepotřebují nějakou výjimečnou péči o chrup, mýlí se. Zuby jsou pro psy důležité nejen při jedení, ale také při hraní. Zvláště pejsci pak trpí ve stáří vysokou kazivostí zubů či usazováním zubního kamene a nedostatečná péče o jejich zuby může vyústit až v trhání zubů. Navíc po čištění zubů nebude pejskům už tak nesnesitelně zapáchat z pusy. A jak si vyrobit domácí pastu pro pejsky?
Pastu pro pejsky si doma vyrobíte z běžně dostupných surovin. Celková výroba není nijak náročná a zvládne ji každý.
K výrobě pasty budete potřebovat:
1 lžičku jedlé sody
1 lžičku skořice
1/4 hrníčku kokosového oleje
Nejprve rozpusťte kokosový olej. Následně do něj přidejte ostatní suroviny, které dostatečně promíchejte a máte hotovo. Na úplný závěr pastu uložte do vhodné uzavíratelné nádoby.
Obsah článku
Různé „příchutě“
Pokud pasta pejskovi nechutná, nevzdávejte to! Můžete vyrobit novou pastu a změnit její příchuť. Můžete ji obohatit o mátu či jiné bylinky, esenciální oleje, vývar, anebo jiné VHODNÉ bylinky. Předem si však zjistěte, zda je surovina, kterou chcete do pasty přidat, pro pejsky vhodná. Některé ingredience by jim totiž mohly spíše uškodit než pomoci.
Krátká trvanlivost
Jednou z nevýhod domácí pasty pro pejsky je její trvanlivost. Tato totiž není nijak dlouhá. Je vhodné ji skladovat v lednici, avšak jen po dobu 3 týdnů.
Čím čistit a jak často?
Pro čištění psího chrupu si pořiďte klasický kartáček, jenž používáte i pro sebe. Naneste na něj domácí či koupenou psí pastu a pusťte se do díla. Nikdy nepoužívejte pastu určenou pro lidi, jelikož tato psí ústní dutinu dráždí a není pro ně vhodná. Ideální je psí zuby čistit denně (spíše večer, kdy už pejsek nemá tolik energie), avšak ne vždy se to podaří. Buďto nemáte čas vy, anebo na to nemá náladu váš pejsek. Proto je vhodné začít s čištěním zubů již od štěňátka, aby si na to pejsek zvykl.