Co je vlastně ekologický život? Řada lidí si myslí, že se chová velmi ekologicky, když třídí odpad, místo v Arielu pere v Ecoveru, kupuje kosmetiku od Lavery a nakupuje biopotraviny.To je všechno super a určitě to k tomu patří, jen je třeba si uvědomit jednu věc. I ten Ecover musel někdo vyrobit, zabalit do obalu, který je potřeba následně zrecyklovat, a v tomto konkrétním případě ho k nám dovézt až z Belgie. Tím vším se nám ekologická stopa zvětšuje.
Pro mě je ekologie hlavně o střídmosti a lokálních produktech. Co se týče střídmosti – to, že kupujeme věci s přízviskem eko nebo bio je sice pěkné, ale i tyto výrobky mají zmíněnou ekologickou stopu. Neříkám, že bychom měli být jako Diogenés, jen si myslím, že žijeme ve zbytečném nadbytku. Kupujeme spoustu věcí, které nepotřebujeme a produkujeme zbytečně moc odpadu. Proto bych všem, kteří chtějí žít život šetrný k přírodě, radila aby se v první řadě zaměřili na to, jestli opravdu všechno to, co pořizují, potřebují. Nosíte všechno oblečení, co máte ve skříni? Používáte všechno nádobí, co máte v kuchyni? Spotřebujete všechno jídlo, co nakoupíte? Nevyhazujete nic?
Lákadel je všude kolem nás spousta, ale chce se tomu postavit. Sama s tím bojuji. Chce to prostě zvažovat, co kupuji. Pokud se dokážu postavit konzumu, pak mě nebude tolik bolet, když si koupím dražší ekologický produkt. Kvalita by měla převažovat na kvantitou.
Druhou věc, kterou jsem zmínila, je lokální produkce. Pokud zavítáte do různých „ekologických“ diskuzí zjistíte, že velmi oblíbené jsou výrobky zahraniční. Přitom už dneska existuje řada českých výrobců, kteří se zaměřují na bio a eko produkty.
Je potřeba nad tím stále přemýšlet, hledat nové možnosti a hlavně neplýtvat.