Nenáročná, zdravá a chutná bylinka. Takto se o řeřiše mluví velmi často. Bývá součástí zdravé stravy, kdy s ní lze jídlo dokonale ozdobit a stejně dobře také chutná. Navíc je plná vitamínů a vypěstovat ji zvládne opravdu každý. Jaké vitamíny řeřicha obsahuje a jak působí na lidské zdraví?
Obsah článku
Drobná rostlinka s pikantní chutí
Řeřicha svou chutí připomíná zejména ředkvičku, a to i díky své lehce pikantní chuti. Jedná se o rostlinku zelené barvy a také velmi drobného vzrůstu. Pěstuje se spíše doma, a sice v zimním až jarním období. Právě v těchto dvou ročních obdobích je důležité tělu dodávat dostatek minerálů a vitamínů.
Kategorie klíčků
Klíčky v sobě skrývají velké množství vitamínů a minerálů. A právě také řeřicha je bylina, která spadá do kategorie klíčků. Stačí, když semínka řeřichy zalijete vlažnou vodou a necháte je v ní zhruba 4-6 hodin. Následně semínka propláchněte čistou vodou a umístěte do naklíčovadla, anebo do vaty. Sklízet můžete už za pár dní.
Bohatá na vitamíny a minerály
Ačkoliv jsou rostlinky řeřichy maličké, obsahují mnoho vitamínů a minerálů. Vitamín A, B, C, E a K jsou jedněmi z nich. Dále řeřicha obsahuje také karoten, chlorofyl, draslík, železo, měď, jód, fosfor, hořčík, vápník, chrom a další.
Využití v kuchyni
Řeřicha se konzumuje pouze v syrovém stavu. Její využití je široké. Může zdobit různé pokrmy, přidává se do salátů, pomazánek, polévek či k masu a rybě.
Vhodná při dietách i detoxu
Konzumace řeřichy se doporučuje osobám, jenž právě prochází redukční dietou. Řeřicha totiž obsahuje až 90 % vody a jen minimum kalorií. Navíc z těla odvádí škodlivé látky, a proto je důležitá i při detoxu.
Další účinky na vaše zdraví
Dále se díky konzumaci řeřichy pročistí krev v těle, získáte více energie, zbaví vás vysokého krevního tlaku a posílí imunitní systém. Pozitivně působí také na zánětlivá onemocnění, trávení, kosti, zuby, pokožku, podporuje funkci jater a slinivky.