Hedvábí versus bio hedvábí

I přes skutečnost, že jste spíše milovníkem bavlny či bio bavlny, byste rádi v šatníku měli nějaký kousek, který je vyrobený z hedvábí? Pokud se jeho nákupu stále bráníte například z etických důvodů, nemusíte. Již i hedvábí lze získat tak, aby při jeho výrobě neumíralo neuvěřitelné množství malých tvorečků – bourců morušových.

Luxusní textilní surovina

Hedvábí je několik tisíc let známá textilní surovina, kterou je vlastně takové „nekonečně“ dlouhé textilní vlákno. Jedno vlákno totiž dosahuje délky 300 až 900 metrů. Hedvábí je obdivováno především díky svému specifickému lesku, textuře, pevnosti a také jemnosti. Jmenované vlastnosti současně u 1 druhu textilu stěží najdete. Dále je zajímavé tím, že v teplých dnech vás dokáže chladit, avšak naopak v chladném počasí vás dostatečně zahřeje.

Od nočního motýla až po vlákno

Housenky bource morušového se živí morušovými listy. Následně se tyto larvy zakuklí do kokonu, který je vlastně z hedvábného vlákna. Tyto kokony jsou při výrobě hedvábí vařeny v horké vodě, aby zemřeli tvorové uvnitř nich. Avšak při výrobě bio hedvábí k tomuto nedochází, protože kokony jsou opatrně nařezávány a tvorové se z nich takto dostanou živí ven. Pokud by se stalo, že bourci by se začali prokousávat z kokonu ven, délka vlákna by se poškodila a toto by již nebylo tak kvalitní. Po vyjmutí larvy se vlákno namotává. Pro další zpracování vlákna je nutné spřást zhruba 3-10 vláken dohromady, jelikož každé vlákno je velice tenké.

Uplatnění hedvábí

Hedvábí nalezne využití nejen v dámské módě, nýbrž i v pánské. Je pravdou, že ženy nosí hedvábné šátky, ale muži zase vlastní kravaty, které jsou ve většině případů zhotoveny právě z hedvábného vlákna. Dále jsou vyráběny hedvábné ozdobné kapesníčky, halenky, pánské košile, šaty a spodní prádlo. V některých případech je tato textilie přidávána do přízí či bavlněných látek, kdy tato dodá jinak nevýraznému materiálu více lesku a vzhlednější strukturu.

Mnoho z vás možná ani netuší, že vlákno je uplatňováno nejen při výrobě oblečení. Jsou z něj vyráběny zubní nitě s různými příchutěmi či mýdla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *