Jak je již několik let známo, tak po celém světě stále roste produkce plastů. Avšak i přes tuto skutečnost velmi malé procento populace třídí odpad včetně toho plastového. Ještě jste se nesetkali se zmínkou o bioplastu? Tento článek vám nabízí alespoň základní informace o bioplastech.
Obsah článku
Materiál z biomasy
Bioplast je plastická hmota, která pouhým okem není k rozeznání od obyčejného plastu. Rozdíl je pouze v tom, že bioplast je narozdíl od klasického plastu vyráběn z biomasy, tzn. z přírodních zdrojů, které lze obnovit (například lesní odpad jako větve, kůra, dále sláma, cukrová třtina, kukuřice a další rostlinné zbytky) a celulózy.
Má bioplast budoucnost?
Co se týká bioplastu, tak tento je sice vyráběn z obnovitelných zdrojů, jenomže co se týká jeho rozkladu, tak ten je v podstatě stejný jako u obyčejného plastu, jenž je vyroben z fosilních zdrojů. Znamená to, že bioplast je schopen se rozložit, ale jen za specifických podmínek, které například ve volné přírodě nejsou. Tyto plasty nejsou recyklovatelné, nýbrž kompostovatelné!
Podmínky pro rozklad bioplastu
Základní podmínkou pro kompostovatelnost je právě působení bakterií, jenž obsahuje půda. Dalšími z podmínek jsou například vysoká teplota a vyšší vlhkost prostředí, kde je bioplast uložen k rozložení. Kvůli jmenovaným podmínkám jsou bioplasty prozatím kompostovány zejména v průmyslových kompostárnách.
Výrobky z bioplastu
Z bioplastu je možné vyrobit cokoli, ale nejčastějšími výrobky z tohoto plastu jsou například plastové talíře, kelímky, příbory, tácy, sáčky a podobně. Tyto jsou hojně využívány na oslavách, festivalech a v rychlých občerstveních. Lze říci, že výrobky z tohoto plastu jsou využívány tam, kde je třeba plastu s krátkou životností. Cena za výrobky z bioplastu se pohybuje vysoko, a právě z tohoto důvodu nejsou tyto výrobky běžně dostupné.