Spolu s tím, jak mezi lidmi roste obliba přírodních produktů, bio potravin a čerstvého lokálního zboží, roste i popularita farmářských trhů. Díky tomu na ně můžeme narazit také v menších městech, což je bezesporu skvělé. Jak se ale na takovém trhu orientovat? A jak byste měli poznat, že kupujete opravdu kvalitní zboží?
Obsah článku
Vyrazte brzy a trhy si prohlédněte
Jedno letité pravidlo říká, že to nejlepší zboží na trzích se dá sehnat jedině brzy ráno. Je samozřejmě pravda, že každý další návštěvník, který dorazí před vámi, si bude vybírat co možná nejkvalitnější potraviny, takže pokud přijdete až v poledne, už toho na vás příliš nezbyde. Na farmářské trhy si proto raději trochu přivstaňte, abyste měli velkou možnost výběru, čas se pořádně rozhlédnout a mimo jiné i možnost nasát skvělou atmosféru.
Projděte si všechny prodejní stánky, prohlédněte nabízené zboží a zaměřte se i na ceny. Pokud sháníte něco konkrétního, můžete si porovnat konkurenční prodejce a v klidu se rozmyslet, který z nich se vám zamlouvá více. Můžete také využít ochutnávky, které u svých stánků někteří farmáři nabízejí.
Ptejte se po kvalitě
Možná vás to překvapí, ale farmářské trhy mají svůj kodex, který dbá i na to, aby prodejci plnili legislativní požadavky. Je obvyklé, že mezi stánkaři převládají malí a střední zemědělci, kteří s největší pravděpodobností nabízí k prodeji zboží pocházející přímo z vašeho regionu. Všichni mají povinnost garantovat původ nabízených produktů, takže se nemusíte stydět doptávat.
Větší jistotu a klid na duši vám jistě dodají také platná osvědčení a certifikace bioproduktů. Mějte na paměti, že pokud jsou potraviny balené, měly by být označené obrázkem bio zebry nebo bio listu. Nebalené potraviny mohou svoji kvalitu dokázat na základě certifikátů, jako KEZ, ABCert, Bureau Veritas nebo Biokont. Pokud se jimi může prodejce pochlubit, má je pravděpodobně předem vyvěšené na viditelném místě.
Dalším indikátorem kvality pro vás může být sezónnost a vzhled zboží. Zapomeňte na velké, naleštěné a souměrné kusy ovoce a zeleniny, které znáte z obchodů. Bio produkty, které nabízí farmářské trhy, jsou často mnohem menší, podivněji tvarované a na pohled se mohou zdát ošklivější. Nepoužívá se na ně totiž nic chemického, což je také důvod, proč se jedná vždy jen o zboží sezónní.
Připravte se předem
Pokud máte i přesto obavy, abyste na trzích nenakoupili předražené a nekvalitní zboží, zkuste se předem trochu vzdělat. Na internetu si najděte bioprodukce, které se ve vašem okolí nachází. Jednotliví zemědělci mají často vlastní webové stránky nebo i profily na Instagramu. Prohlédněte si jejich certifikace a ocenění. Uklidnit by vás mohli i recenze zákazníků.
Informace o bio hospodářstvích můžete najít mimo jiné i na webových stránkách lovime.bio, kamprobio.cz a myjsmebio.cz.
Přejeme vám šťastný lov!