Seznamte se s certifikáty přírodní kosmetiky

Pořídit si kvalitní přírodní produkt se může zdát jako něco naprosto jednoduchého, opak je ale často pravdou. Nejspíš to sami znáte – dlouhé minuty pročítáte složení produktu, googlujete si detaily ohledně jednotlivých složek a mezi všemožnými certifikáty se snažíte najít nějaký, který je vám alespoň trochu povědomý. A aby to nebylo zase tak snadné, ze všech stran na vás vyskakují slovní spojení jako ‚přírodní‘ a ‚bio‘, které však u kosmetických přípravků, na rozdíl od jídla, nejsou nijak regulované.

Zkrátka a dobře, cesta za kvalitní kosmetikou je často zbytečně náročná. A právě proto jsme si pro vás připravili tento článek, který by vám měl pomoci trochu se v této problematice zorientovat a usnadnit vám příští nákup.

Seznamte se s certifikáty přírodní kosmetiky
Fotka od Silvia z Pixabay

Bio, eko, fair trade…

Jak už bylo zmíněno v úvodu, označení ‚bio‘ je v zákonech Evropské unie zakotvené pouze pro potraviny. Velké barevné nápisy na lahvičkách kosmetiky jsou proto často zavádějící a mají jen jediný úkol – zlákat neznalého zákazníka k unáhlené koupi. Co tedy dělat, abyste nenaletěli?

Můžete si sami přečíst složení a ujistit se, že neobsahuje nic závadného. Je ale nasnadě, že tato činnost je časově náročná a vyžaduje z vaší strany hodně dohledávání. Další možností je zvolit si k nákupu obchod, který si složení přečte za vás. Existuje řada takových, která si zakládá na tom, že nabízí jen kvalitní produkty, za které se zákazníkům zaručí. Některé fungují jen na internetu, narazit ale můžete i na kamenné prodejny.

Seznamte se s certifikáty kvality!

Nejsnazší cestou, jak se ujistit o kvalitě nabízeného produktu, je obeznámit se s certifikáty kvality, které se s kosmetickým a drogistickým zbožím pojí. Pojďme si nyní představit prvních 7 nejznámější z nich (pro větší přehlednost jsme je seřadili abecedně). Další certifikáty si pak ukážeme v příštím článku.

  • BDIH
Seznamte se s certifikáty přírodní kosmetiky

Tento certifikát byste měli mít v malíku především, pokud čas od času nakupujete v Německu. Jedná se totiž o národní certifikát Asociace německých průmyslových a obchodních firem v oblasti léčiv, zdravotnických potřeb, potravinových doplňků a osobní hygieny. Výrobci, kteří se tímto certifikátem mohou pyšnit, musí splňovat množství bio složek v produktu minimálně z 95%. Produkty jsou z kontrolovaného ekologického zemědělství a neobsahují látky cizí lidskému organismu. Zapovězené jsou i syntetické, konzervační, vonné či barvící látky. Samozřejmostí je, že produkty nejsou testovány na zvířatech. Certifikát se uděluje již od roku 2001.

  • BIO (tzv. biozebra)
Seznamte se s certifikáty přírodní kosmetiky

Tímto označením se mohou chlubit bioprodukty, které jsou vyprodukované v České republice. Zároveň vždy obsahují tzv. biokód, který odkazuje přímo ke konkrétní organizaci (má formu CZ-BIO-XXX). Jde o produkty ekologického zemědělství, takže se důraz klade hlavně na vhodné zacházení se zvířaty. Pokud jde o rostlinný produkt, kontroluje se samotné místo, způsob skladování i následného zpracování. Nejsou přitom povoleny žádné toxické látky ani pesticidy.

Pozor! V případě, že tento certifikát u českého produktu nenajdete, nemusíte ještě házet flintu do žita. Od roku 2010 lze totiž produkty označovat i zelenou značkou odkazující na původ ze země Evropské unie (viz níže).

  • BIO (Evropské značení)
Seznamte se s certifikáty přírodní kosmetiky

Kromě tuzemského označení pomocí „biozebry“ jsou produkty označeny i bio certifikací odkazující na jejich původ ze zemí Evropské unie. Je pravidlem, že spolu se zeleným lístkem je na produktu uvedena i konkrétní země (případně i konkrétní oblast), ze které produkt pochází.

Pozor! U některých produktů je namísto lokální certifikace (typické pro danou zemi) uváděna na obalu jen tato. Jde zejména o ty produkty, které jsou drobné a na obalu není příliš místa (např. pomáda na rty).

  • Cosmetique BIO – charte cosmebio
Seznamte se s certifikáty přírodní kosmetiky

Francouzská organizace, často označovaná jen jako Cosmebio, nesmí obsahovat žádné deriváty ropy, konzervanty či geneticky upravené suroviny. Ochranná známka může mít dvě barvy – modrou a zelenou.

Zelená, tzv. bio známka, zaručuje minimálně 95 % složek přírodního původu, dále minimálně 95% z použitých rostlinných složek v bio kvalitě a minimálně 10% z celkového složení v bio kvalitě. Produkt tedy musí pocházet z ekologického zemědělství.

Modrá, tzv. eco známka, má nižší nároky. V produktu musí být nadále 95% složek přírodního původu, stačí však, že 50% z použitých rostlinných složek je v bio kvalitě (oproti zeleným 95%) a také jen 5% z celkového složení musí být v bio kvalitě (u zelené známky je to 10%).

Pozor! Podobně odstupňované nároky můžete najít i u jiných značek. Buďto jsou odlišené barevně, nebo je u daného certifikátu ještě nějaké doplnění (např. nápis bio apod.).

  • COSMOS
Seznamte se s certifikáty přírodní kosmetiky

Cosmos standardy kladou velký důraz na složení, šetrnou výrobu a mimo jiné i na recyklovatelnost obalových materiálů. V produktech označených těmito certifikáty nenajdete žádné chemické látky, geneticky modifikované suroviny, parabeny ani ftaláty. Tento certifikát naopak zaručuje, že produkt je tvořen z 95% bio surovinami s původem v organickém zemědělství a těchto 95% musí navíc tvořit 20% z váhy celkového produktu.

Pozor! Pokud má produkt ještě jiný certifikát uznávaný v Evropské unii, umisťuje se certifikát COSMOS pod dané logo pouze ve formě nápisu.

  • CPK (CPK BIO)
Seznamte se s certifikáty přírodní kosmetiky

Jedná se o českou známku označující certifikovanou přírodní kosmetiku. CPK BIO pak představuje její vyšší standart, který kromě šetrného přístupu k přírodě a zákazu syntetických a škodlivých látek, zaručuje i minimálně 20% obsah bio surovin z ekologického zemědělství. Důraz je kladem hlavně na využití přírodních surovin a ochranu životního prostředí. Výrobky pochopitelně nesmějí být testovány na zvířatech. Dbá se také na ekologickou únosnost obalových materiálů, které by měly být vždy recyklovatelné.

  • Demeter
Seznamte se s certifikáty přírodní kosmetiky

V tomto případě jde o velmi prestižní certifikaci. Je totiž udělována nad rámec ekologického zemědělství a je podmíněna nesmírně přísnými kontrolami. Produkty musí splňovat všechny podmínky ekologického zemědělství, to ale musí být navíc obohaceno ještě o principy tzv. biodynamického zemědělství. To dbá na zvyšování odolnosti plodin za využívání biodynamických hnojiv. Zároveň zohledňuje i kosmické procesy, jako jsou fáze měsíce.

Malá rada na závěr

Řada menších výrobců si bohužel nemůže dovolit zaplacení certifikace. Pokud vás tedy nějaký produkt zaujme, nebo na něj dostanete doporučení, nebojte se ho prozkoumat pořádně do hloubky, nebo se obrátit s dotazem na vašeho oblíbeného prodejce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *