Zima už je definitivně za námi, venku se otepluje a proto nastává čas začít ošetřovat pokožku UV ochranou v podobě opalovacích krémů. Jejich výběr ale bohužel není nic snadného. Právě z tohoto důvodu jsme si pro vás připravili tento článek, ve kterém se podíváme na zoubek tomu, co byste měli hledat u přírodního opalovacího krému.
Obsah článku
Slunce není nepřítel
V posledních letech se stále častěji objevují hlasy, které nabádají, abychom se přímému slunečnímu svitu vyhýbali. Všichni si ale velmi dobře uvědomujeme, že to není tak snadné. Jednak je to prakticky neuskutečnitelné, hlavně by nám to ale vůbec neprospělo. Slunce totiž není nepřítel, pokud se před ním odpovědně chráníme.
Každý z nás nejspíš cítí, že během zimy, kdy je slunce slabé a svítí jen krátkou dobu, je snadnější sklouznout ke splínům, špatným náladám a k únavě. Sluneční svit totiž není jen zdrojem důležitého vitamínu D, ale také velmi pozitivně působí na mysl.
Z toho vyplívá, že je v pořádku trávit čas venku, měli bychom ale dodržovat nějaká pravidla. O co jde? O řadu pouček, díky kterým si při delším pobytu na slunci neublížíte. Zní takto:
- Dodržovat pitný režim (ideální je pití čisté pramenité vody).
- Natírat se opalovacím krémem a používat ho tak, jak je to uvedené v návodu!
- Nosit pokrývku hlavy.
- Volit vhodné oblečení z prodyšných materiálů.
- Vyhýbat se přímému slunci a trávit čas ve stínu.
- Nosit sluneční brýle.
- Nechodit ven v době okolo poledne, kdy je slunce nejvíc agresivní.
Přírodní VS syntetické filtry
Klasický opalovací krém funguje na principu syntetického filtru, který proniká do pokožky a potažmo tedy i do těla. Tam potom mění UV záření na teplo. Může se to zdát neškodné, myslete ale na to, že kůže máme hodně, takže si krémem mažeme velkou část těla a zbytečně jej tak zatěžujeme.
Bio krémy se mohou pochlubit přírodním UV filtrem, který je vyrobený z minerálních částic. Ty jsou natolik velké, že neproniknou dovnitř do pokožky, ale zůstanou na jejím povrchu. Tam vytvoří ochranný film, který mechanicky brání tělo před slunečními paprsky a odráží UV záření pryč. Přírodní filtr tak vlastně funguje jako zrcadlo.
Na co si dát při výběru krému pozor?
Přírodní opalovací krémy obsahují oxid zinečnatý, který vytváří mechanický filtr z mikročástí. Na obalu proto vždy hledejte označení NON-NANO, tedy bez nano částí. Jakmile jsou částečky ochranného UV filtru menší než 100 mn, už pronikají do kůže!
Další, už známější fráze, po kterých byste se měli ohlížet, jsou BIO a FAIR TRADE. Produkty s tímto označením jsou totiž vyrobené z kvalitních složek a za férových podmínek. Můžete si tak být jistí, že berou ohled na vás, ostatní lidi a v neposlední řadě i na blaho planety.