Proč látkové pleny?

baby1Používám výhradně látkovky a jak jsem zjistila, je to pro většinu lidí dost divné. Naštěstí na internetu jsem zjistila, že v tom zdaleka nejsem sama.
Existuje řada diskuzí na toto téma a e-shopy, kde nabízí různé pleny a vše k nim. Jinde se totiž nakupovat moc nedá, pokud nemáte to štěstí, že žijete ve městě, kde je nějaký osvícený člověk, který otevřel kamenný obchod s tímto zbožím.
Nejprve ale, proč jsem se pro látkovky rozhodla? Protože mají samé klady. Teda samé ne. Jedinou nevýhodou je to, že je s nimi víc práce. Musíte je prát, věšet na šňůru, sundávat a skládat. To je ale vše. Ostatní věci mluví pro látkovky. Tady je jen malý výčet negativ papírových plen, které jsem posbírala:
  • Klasické jednorázovky obsahují chemické látky, které nejsou pro dítě vhodné.
  • Papírové pleny jsou neprodyšné, a proto se v nich dítě zapařuje. Navíc gel, který absorbuje tekutinu, se zahřívá, a může tak dojít k přehřívání pohlavních orgánů dítěte.
  • Zatěžují životní prostředí - kdysi jsem četla, že na jedno dítě připadnou snad 2 tuny plen. V porovnání s tím, že je člověk u látkovek nucen více prát, je to stále větší zátěž.
  • Jsou drahé. Látkové pleny stačí nakoupit jednou a dají se použít u více dětí. I když zase připočítáme to, že častěji pereme, tak látkovky vycházejí levněji.
Když jsem na toto téma mluvila s kamarádkami, tak mi vyšel jediný důvod, proč jednorázovky používají. Je to jednodušší. Proč ale kvůli vlastnímu pohodlí ubližovat dítěti i Zemi? Na to by si měla každá máma odpovědět sama. Mám pocit, že si v dnešní uspěchané době snažíme ulehčit, co se dá, a je to tak i v případě péče o dítě. Pro řadu holek je nepředstavitelné, že by měly prát pleny nebo vařit příkrmy, když už takhle běhají kolem dítěte skoro celý den. Od toho jsme ale na mateřské, abychom se o dítě staraly. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že to zase taková zátěž není. Člověk si vytvoří systém, a pak to jde samo.
Můj systémCelý první rok jsme vystačili s asi 20 klasickými čtvercovými plenami. K tomu jsem měla o něco víc vkládaček našitých ze starých měkkých ručníků. Většinou jsem balila do těchto plínek a na ně jsem dávala vlňáky. Na návštěvy a k doktorce jsem si koupila 4 plínky Kushies 2 v 1. Úplně to stačilo a v zásadě tak pokračujeme i nadále. Prala jsem většinou jednou za dva dny, ze začátku na 60°C, později, když už stolice nebyla tak řídká a pleny tak zašpiněné, tak jen na 40°C. Nikdy jsem nežehlila ani nevyvářela, jak rádi poučují babičky. Peru výhradně v mýdlovém slizu (více o praní zde). Je fakt, že zpočátku skvrny na plínkách trochu zůstávaly, ale sluníčko je vybělilo. Prý na skvrny pomáhá žlučové mýdlo, ale to já nepoužívám, protože obsahuje volskou žluč a my máme zvířátka radši živé ;-).

Péče o dítě

Pokud člověk nechce myslet na sebe a své zdraví, je to jeho věc. Stará-li se ale o dítě, měl by nad věcmi více přemýšlet. Nevhodnou péčí můžeme dítěti zadělat na zdravotní a psychické problémy, kterých se bude jen těžko zbavovat. Je třeba si také uvědomit, že dítě je o kus citlivější, než dospělý člověk.

Měli bychom se proto zamýšlet nad tím, co mu dáváme jíst, jakou používáme kosmetiku, do čeho ho oblékáme, ale také, jaké prostředky na úklid používáme, čím máme nalakovaný nábytek a podobně. A v neposlední řadě bychom měli přemýšlet i nad tím, jak ho vychovávat.

Články týkající se stravy, oblečení a kosmetiky najdete v příslušných kategoriích...