Ekologická výchova

biacekVzhledem k tomu, že moje generace, ani o něco mladší ročníky (a o těch starších nemluvě...), neprošla výchovou, která by si kladla za cíl vychovat lidi s úctou k přírodě, není se čemu divit, že stále je kolem nás spousta lidí, kteří nemají ekologické cítění.

Už několikrát se mi stalo, že se mi lidé posmívali nebo si klepali na čelo, ať už kvůli mému vegetariánství nebo snaze o ekologický způsob života.

Na druhou stranu musím říct, že je poznat posun v myšlení lidí a že ekologická výchova nezůstává pouze doma, ale proniká i do škol.

Myslím, že je strašně důležité, učit tyhle věci děti od mala a hlavně k tomu přistupovat tak, že je to úplně normální a divní jsou ti, co to dělají jinak. Například můj téměř dvouletý synovec umí třídit odpad. Samozřejmě v rámci jeho schopností, ale nebude pro něj zvláštní to, že se papír hází jinam než biologický odpad.

Píšu tady o tom proto, že jsem narazila na pěkné knížky, které v ekologické výchově můžou pomoci. První jsem koupila za 30,- v e-shopu Hnutí DUHA a je o žížale Žofce, respektive o tom, jak na kompostu zpracuje bioodpad.

Na druhou knížku jsem narazila náhodou a ještě jsem jí v ruce nedržela. Jmenuje se "S Biáčkem na ekostatku aneb jak se rodí bio" a podívat se na ní můžete .

Nepochybuji o tom, že je řada dalších knížek a hraček, které v dítěti probouzí ekologické cítění. My jsme v tomto zatím na začátku ;-).

Péče o dítě

Pokud člověk nechce myslet na sebe a své zdraví, je to jeho věc. Stará-li se ale o dítě, měl by nad věcmi více přemýšlet. Nevhodnou péčí můžeme dítěti zadělat na zdravotní a psychické problémy, kterých se bude jen těžko zbavovat. Je třeba si také uvědomit, že dítě je o kus citlivější, než dospělý člověk.

Měli bychom se proto zamýšlet nad tím, co mu dáváme jíst, jakou používáme kosmetiku, do čeho ho oblékáme, ale také, jaké prostředky na úklid používáme, čím máme nalakovaný nábytek a podobně. A v neposlední řadě bychom měli přemýšlet i nad tím, jak ho vychovávat.

Články týkající se stravy, oblečení a kosmetiky najdete v příslušných kategoriích...