Děti a příroda

nature-baby

Tématem aktuálního čísla Sedmé generace je "Skleníková generace". Pro mě v současné době aktuální téma. Syn se naučil přes zimu chodit a čeká nás první léto, kdy bude pobíhat po lukách a v lesích.

 

Já i můj manžel máme k přírodě velmi vřelý vztah, a proto bylo jasné, že ve stejném duchu budeme vychovávat i naše dítě. Nicméně články v 7.G pro mě měly význam v tom, že jsem si uvědomila, že přirozený kontakt dětí s přírodou v dnešní době není samozřejmost. Na procházku do parku chodí snad všichni, ale děti tam vypustíme do ohrádky s pískovištěm a prolézačkami, sami sedíme na lavičce a hlídáme je. Tam se ale děti s přírodou nepotkají, chybí jim ten bezprostřední kontakt s klacíky, potůčkem, kamínky a podobně.

Nemá smysl tady rozebírat jak to ostatní z mého pohledu dělají špatně. Sama ještě nevím, jak to bude probíhat, až bude syn větší a bude chtít sedět u televize nebo před počítačem. Nicméně v současné době se budu víc zaměřovat na to, abychom chodili do volné přírody, kde by měl malej spoustu podnětů a věcí ke zkoumání. S tím souvisí moje další poznání, že nemá smysl kupovat moc krásného a drahého oblečení, protože bude stejně pořád jako prasátko. Takže si našijeme tepláky z flanelu a bude :-). Dodnes si pamatuji, jak jsem byla jako vedoucí na dětském táboře a jedna holčička si tam odmítala sednout do trávy s tím, že by ji máma zabila, kdyby si ty tepláky umazala. Byly bledě modré a značky Nike. K tomu nemá cenu nic dodávat, byl to pro mě takový šok, že to mám dodnes v živé paměti.

Péče o dítě

Pokud člověk nechce myslet na sebe a své zdraví, je to jeho věc. Stará-li se ale o dítě, měl by nad věcmi více přemýšlet. Nevhodnou péčí můžeme dítěti zadělat na zdravotní a psychické problémy, kterých se bude jen těžko zbavovat. Je třeba si také uvědomit, že dítě je o kus citlivější, než dospělý člověk.

Měli bychom se proto zamýšlet nad tím, co mu dáváme jíst, jakou používáme kosmetiku, do čeho ho oblékáme, ale také, jaké prostředky na úklid používáme, čím máme nalakovaný nábytek a podobně. A v neposlední řadě bychom měli přemýšlet i nad tím, jak ho vychovávat.

Články týkající se stravy, oblečení a kosmetiky najdete v příslušných kategoriích...