"Zelené" Vánoce

vanoceUpřímně doufám, že letošní Vánoce budou bílé, přesto si je ale můžeme zezelenit :-). Vánoce se bohužel postupem času staly v první řadě svátky konzumu.

Nakupujeme, nakupujeme a nakupujeme a po Vánocích vyhazujeme, vyhazujeme a vyhazujeme. Já se letos pokusím chovat na Vánoce opět o kousek ekologičtěji...

Dárky

Každý rok si říkáme, že letos dárků moc nebude a nakonec je pokaždé pod stromečkem obrovská hromada. Takže letos opravdu málo dárků :-). Potíž je v tom, že často nevíme co koupit a vymýšlíme a nakupujeme něco, co dotyčný ani nepotřebuje, ale hlavně, že máme balíček. Takže letos nakupuji jen to, co vím, že si dotyčný přeje a nebo zůstanu u drobností. Nejlepšími dárky jsou většinou takové, které se dají spotřebovat, takže různé dobrůtky a čaje, přírodní kosmetika a podobně.

Balení dárků

Osobně jsem nešťastná z té kupy balicího papíru, který se každý rok vyhodí. Sama každoročně využívám staré papíry, ale rodina to moc nepodporuje. Když vidím, jak rozbalují "trhacím" stylem, jsem z toho nešťastná. Já se vždycky snažím maximum papíru zachránit. Letos jsem ale vymyslela něco lepšího, než je starý papír. Pokud to stihnu zrealizovat, našiji si z plátna sáčky a pokreslím je barvou na textil. Takže se bude balit do látky, kterou jen tak neroztrhají :-).

Vánoční stromeček

Problém, který jsem dlouho řešila. Žádný ropný produkt domů nechci a každoročně vyhazovat tuny mladých smrčků taky není "košer". Letos asi vyzkouším stromeček v květináči. Bude doma jen přes svátky a pak poputuje na zahradu. Uvidíme, jak se to osvědčí. Nemám s tím zatím zkušenosti, tak přikládám

Cukroví

Letos nepeču. Každý rok je tolik cukroví a my mu zase tak moc neholdujeme, takže to vidím na pár kuskusových kuliček a dost. Mám to pak v mrazáku do léta a v lepším případě to nakonec házíme kachničkám v řece.

Takže letošní Vánoce budou klidné, rodinné a bílo-zelené ;-).