Advent - o čem vlastně je?

vanoceZase mi to letos uteklo. To, že začal advent jsem zjistila přesně na 1. adventní neděli. Už několik let si říkám, že si vyrobím vlastní věnec (a stejně to mám i s dušičkama), nicméně i tento rok jsem ho potupně kupovala ve výprodeji... Na příští rok jsem se ale pojistila, už teď mám v diáři v půlce listopadu poznámku "adventní věnec" ;-).

Když jsem tak přemýšlela, jak je možné, že mi to vždycky tak uteče, tak mě to přivedlo k otázce, o čem vlastně advent je? Jaký má význam a hlavně, jaký význam může mít pro mě? Vždycky jsem ho vnímala jako to nejstresovější a nejtemnější období roku, tak si říkám, proč by to tak vlastně mělo být? Zajímavé pro mě bylo podívat se na heslo "advent" do wikipedie: "...Je to doba radostného očekávání příchodu Spasitele, duchovní přípravy na Vánoce, doba rozjímání a dobročinnosti. Dříve to byla doba postní, kdy byly zakázány veškeré zábavy, tanec a zpěv. V posledních dvou stoletích nabývá na důležitosti materiální příprava Vánoc - kupování vánočních dárků, pečení cukroví, úklid a výzdoba domovů adventními a vánočními dekoracemi.

V západní tradici je advent také dobou zklidnění. Odpovídalo to životnímu stylu našich předků, jejichž přirozeným rytmem byla intenzivní práce v době od jara do podzimu, kdy bylo nutné zvládnout veškeré zemědělské práce, a odpočinek v zimě, kdy se vykonávaly domácí práce jako draní peří, šití, pletení, předení, tkaní, apod...." (cit.: )

Období klidu, duchovní přípravy a odpočinku se změnilo na čas stresu, konzumu a spěchu. Ta první adventní neděle mi sice utekla, ale pořád zbývá dost času. Takže já omezuji vše pracovní, kreslím si mindmapu "Petra 2015, na noční stolek putuje duchovní literatura a aby člověk manuálně nezakrněl (přecijen dříve se dralo peří a předlo), tak mám v plánu našití látkových pytlíků na dárky, s dětmi vyrobíme vánoční výzdobu a uděláme i pár (samozřejmě zdravých) kousků cukroví :-).

Krásný advent všem!