Staré známé kvalita X kvantita

clothesNedávno jsem při čtení rozhovoru s Beou Benkovou narazila na zajímavou myšlenku ohledně oblečení. Upřednostňuji kvalitu nad kvantitou obecně. Tento pohled, resp. spočítání ceny, mě ale zaujal.

Všimla jsem si, že někteří lidé kolem mě přistupují k nakupování oblečení stylem: "je to za pár korun, tak si to můžu koupit, i když to bude jen na jednu sezónu." Kolem nás je nyní spousta levného textilu. Já osobně se mu bráním, protože je z velké části z Asie, kde jsou tristní pracovní podmínky, dopravuje se z velké dálky, což se odráží v jeho ekologické stopě, a je z materiálů, které mohou poškozovat jak nás, tak životní prostředí. Tomuto tématu jsem se věnovala už v článku Bavlna versus biobavlna.

Bea mi ale otevřela další, nový, pohled na celou věc. Myslíme si, jak si kupujeme levnou věc, jak ušetříme, ale ono to tak vůbec není. Pokud si kupujeme nekvalitní levný textil, který dlouho nevydrží, v konečném důsledku levný vůbec není. Nejen, že vytváříme tímto přístupem zbytečný odpad, ale pokud přepočítáme cenu daného kusu oblečení na počet nošení, zjistíme, že je daná věc docela dost drahá. Nákupní cena tedy není vypovídající. Ta skutečná cena je cena za jedno nošení. Zdá se mi to zajímavá myšlenka, s kterou rezonuji. Opět jsem se ujistila, že kvalita je lepší než kvantita ;-).

Kniha, ve které jsem na tuto myšlenku narazila, je rozhovorem s Beou Benkovou a jmenuje se Život je teď. Doporučuji.

Oblečení

Jako u všeho, i u oblečení platí, že by měla převažovat kvalita nad kvantitou. Řada z nás má plné skříně, ale přesto máme neustálé nutkání kupovat si nové a nové věci. Prodejci na nás útočí neustálým „snižováním cen" a různými výprodeji. Když si něco koupíme, máme dobrý pocit nejen z nové věci, ale také z toho, jak jsme ušetřili. Jenomže nová věc zase tak dobrá není, protože v běžných obchodech mají pouze karmicky zatížené věci, nad kterým si popíchalo ručičky malé čínské dítě, a s tím ušetřením to zase tak horké také není. Věřte, že i po slevě 80% si prodejce namastí kapsu....

Z ekologického hlediska je nejlepší v první řadě snížit spotřebu, tzn. mít méně věcí, a v druhé řadě pořizovat věci, které mají menší ekologickou stopu, tedy ty, které k nám cestovali co z nejmenší dálky a které jsou vyrobeny z lepších rostlin, než je klasická bavlna.