Konopí

hempKonopí je naprosto úžasná rostlina, která dobře roste a má velice široké použití. Bohužel ji naši společnost spojuje s drogami a jako celek ji odsouvá do pozadí. Naštěstí je řada lidí, kteří neúnavně bojují za její návrat.

Přes internet se dá sehnat konopné oblečení, boty a tašky, bohužel snad s výjimkou tašek nastává malý problém, že si oblečení nevyzkoušíte. Před časem jsem objednala manželovi košili Ecolution. Byla ve velikosti M, ale na naše poměry to bylo tak XL. A menší nevyrábí... Teď mám vyjednané od stejného výrobce botky pro malýho, tak uvidíme, jaké budou. Doufám, že to opět nebudu muset vracet :-(.

Je pravdou, že konopný textil je dražší než oblečení, které běžně koupíte, ale opět je to o kvalitě. Ceny jsou srovnatelné s biobavlnou nebo dalšími materiály typu bambus či sója. Stejně jako u biobavlny je ale materiál šetrnější jak k nám, tak k přírodě. Navíc je daleko odolnější. Uvádí se, že konopné vlákno je až 4x silnější než bavlněné a je odolnější proti plísním.

Dost jsem konopné výrobky řešila a řeším, tady jsou odkazy na některé e-shopy:

Oblečení

Jako u všeho, i u oblečení platí, že by měla převažovat kvalita nad kvantitou. Řada z nás má plné skříně, ale přesto máme neustálé nutkání kupovat si nové a nové věci. Prodejci na nás útočí neustálým „snižováním cen" a různými výprodeji. Když si něco koupíme, máme dobrý pocit nejen z nové věci, ale také z toho, jak jsme ušetřili. Jenomže nová věc zase tak dobrá není, protože v běžných obchodech mají pouze karmicky zatížené věci, nad kterým si popíchalo ručičky malé čínské dítě, a s tím ušetřením to zase tak horké také není. Věřte, že i po slevě 80% si prodejce namastí kapsu....

Z ekologického hlediska je nejlepší v první řadě snížit spotřebu, tzn. mít méně věcí, a v druhé řadě pořizovat věci, které mají menší ekologickou stopu, tedy ty, které k nám cestovali co z nejmenší dálky a které jsou vyrobeny z lepších rostlin, než je klasická bavlna.