České biooblečení

biosatnikO výhodách biobavlny oproti klasické konvenční bavlně jsem tu již psala (viz článek Bavlna versus biobavlna). Oblečení z organické bavlny se k mé radosti objevuje čím dál více.

Většinou se jedná o spodní prádlo a o dětské oblečení. Je to logické. Klasická bavlna při svém růstu a zpracování spotřebuje spoustu chemie, která se dostane i do látky. Proto je nejdůležitější spodní vrstva, kterou máme přímo na těle. Co se týče dětí, pro ty jsme ochotni udělat cokoliv, tedy si za kvalitu připlatit. Navíc dětská pokožka je citlivá a často náchylná k ekzémům, proto je pro děti biobavlna obzvlášť vhodná.

Biooblečení se vyrábí v různých barvách. U těch pestřejších ale pozor – mohou to být chemické barvy. Naopak u zemitějších odstínů zelené či hnědé se může jednat o barevně rostlou bavlnu. To znamená,že vlákna nejsou barvená, ale pocházejí ze starých odrůd bavlníku, které rostou v různých odstínech.

Většina oblečení z biobavlny na našem trhu je ze zahraničí. Je ale také několik českých výrobců, kteří nejen, že v Česku šijí, ale také používají úplet vyrobený v Česku. Nedávno zprovozněný e-shop oblečení od těchto výrobců soustřeďuje na jednom místě a nabídku obohacuje i o vlastní kolekci. Není zde pouze dětské, ale také rozšiřující se výběr oblečení pro dospělé. Je to to nejlepší, co si můžete obléci – z biobavlny, většinou bez chemických barev a ušité u nás.

Oblečení

Jako u všeho, i u oblečení platí, že by měla převažovat kvalita nad kvantitou. Řada z nás má plné skříně, ale přesto máme neustálé nutkání kupovat si nové a nové věci. Prodejci na nás útočí neustálým „snižováním cen" a různými výprodeji. Když si něco koupíme, máme dobrý pocit nejen z nové věci, ale také z toho, jak jsme ušetřili. Jenomže nová věc zase tak dobrá není, protože v běžných obchodech mají pouze karmicky zatížené věci, nad kterým si popíchalo ručičky malé čínské dítě, a s tím ušetřením to zase tak horké také není. Věřte, že i po slevě 80% si prodejce namastí kapsu....

Z ekologického hlediska je nejlepší v první řadě snížit spotřebu, tzn. mít méně věcí, a v druhé řadě pořizovat věci, které mají menší ekologickou stopu, tedy ty, které k nám cestovali co z nejmenší dálky a které jsou vyrobeny z lepších rostlin, než je klasická bavlna.