Bambus

bambusDalší alternativou, co se textilních materiálů týče, je bambus. Dobře a rychle roste, na jeho pěstování nejsou potřeba pesticidy a díky tomu, že se seká a netrhá i s kořeny, napomáhá lepší kvalitě půdy a působí proti erozi.
Během růstu produkuje velké množství kyslíku a naopak váže spoustu CO2. Takže opět ideální rostlina. Problém však nastává v případě jeho zpracování. Zpracovává se chemickou cestou, obdobně jako viskóza. Jestli energetickou náročnost zpracování vykompenzuje jeho přínos během růstu, těžko odhadnout. Přesná čísla nejsou (alespoň mně) známa.
Sama mám z bambusu akorát jedno tílko Bam bamboo clothing, u kterého výrobce hlásá, že jsem jeho zakoupením přispěla k záchraně deštného pralesa. Těžko říct, co tím je přesně myšleno. Musím přiznat, že je hodně pohodlné a příjemné. Jestli je to ale bambusem nebo příměsí elastanu a bavlny, nevím.
Bambusový textil se objevuje v nabídce obchodů zaměřujících se právě na alternativní ekologické oblečení, tak nezbývá věřit, že to má nějaký důvod. Určitě to bude lepší než běžná bavlna nebo ropné produkty typu nylon nebo polyester. Biobavlna nebo konopí mi z toho vychází ale lépe. I když kdoví. Jak jsem psala, přesné údaje nemám. 

Oblečení

Jako u všeho, i u oblečení platí, že by měla převažovat kvalita nad kvantitou. Řada z nás má plné skříně, ale přesto máme neustálé nutkání kupovat si nové a nové věci. Prodejci na nás útočí neustálým „snižováním cen" a různými výprodeji. Když si něco koupíme, máme dobrý pocit nejen z nové věci, ale také z toho, jak jsme ušetřili. Jenomže nová věc zase tak dobrá není, protože v běžných obchodech mají pouze karmicky zatížené věci, nad kterým si popíchalo ručičky malé čínské dítě, a s tím ušetřením to zase tak horké také není. Věřte, že i po slevě 80% si prodejce namastí kapsu....

Z ekologického hlediska je nejlepší v první řadě snížit spotřebu, tzn. mít méně věcí, a v druhé řadě pořizovat věci, které mají menší ekologickou stopu, tedy ty, které k nám cestovali co z nejmenší dálky a které jsou vyrobeny z lepších rostlin, než je klasická bavlna.