Staré známé kvalita X kvantita

clothesNedávno jsem při čtení rozhovoru s Beou Benkovou narazila na zajímavou myšlenku ohledně oblečení. Upřednostňuji kvalitu nad kvantitou obecně. Tento pohled, resp. spočítání ceny, mě ale zaujal.

Číst dále: Staré známé kvalita X kvantita

   

České biooblečení

biosatnikO výhodách biobavlny oproti klasické konvenční bavlně jsem tu již psala (viz článek Bavlna versus biobavlna). Oblečení z organické bavlny se k mé radosti objevuje čím dál více.

Číst dále: České biooblečení

   

Biooblečení Frugi

frugiPřestože dávám přednost českým výrobkům, u textilu je trochu problém. Obecně je poměrně málo českých výrobců textilu a ještě méně je těch, kteří šijí z biobavlny nebo jiné "alternativy"..

Číst dále: Biooblečení Frugi

   

Co se starým oblečením...

obleceniVětšina z nás ve svém šatníku najde alespoň pár kousků oblečení, které už dávno nenosí. Co s nimi? Zbytečně zabírají místo a doufat, že je někdy oprášíme...

Číst dále: Co se starým oblečením...

   

Konopné oblečení Braintree

braintreeO výhodách konopí, coby suroviny pro výrobu textilního materiálu, jsem tu již psala ( viz článek Konopí). U nás je zatím nejrozšířenější značka Ecolution, ale u této značky je, jak jsem uvedla ve výše zmíněném článku, problém s velikostmi.

Číst dále: Konopné oblečení Braintree

   

Bambus

bambusDalší alternativou, co se textilních materiálů týče, je bambus. Dobře a rychle roste, na jeho pěstování nejsou potřeba pesticidy a díky tomu, že se seká a netrhá i s kořeny, napomáhá lepší kvalitě půdy a působí proti erozi.

Číst dále: Bambus

   

Konopí

hempKonopí je naprosto úžasná rostlina, která dobře roste a má velice široké použití. Bohužel ji naši společnost spojuje s drogami a jako celek ji odsouvá do pozadí. Naštěstí je řada lidí, kteří neúnavně bojují za její návrat.

Číst dále: Konopí

   

Biotextil barvený bylinami

amwaDala jsem na doporučení dudytky (viz komentáře u článku o biobavlně) a koupila jsem metráž na . Musím říct, že jsem maximálně spokojená. Látka je příjemná a dobře se s ní pracuje. Je i lehce pružná, takže nebude omezovat v pohybu.

Číst dále: Biotextil barvený bylinami

   

Bavlna versus biobavlna

bavlnaNevím, jak je to u vás, ale pro mě byl štítek s nápisem 100% bavlna zárukou kvality. Výchovou mi bylo vštěpováno, že bavlna je dobrá, protože je přírodní, na rozdíl od syntetických materiálů.

Číst dále: Bavlna versus biobavlna

   

Oblečení

Jako u všeho, i u oblečení platí, že by měla převažovat kvalita nad kvantitou. Řada z nás má plné skříně, ale přesto máme neustálé nutkání kupovat si nové a nové věci. Prodejci na nás útočí neustálým „snižováním cen" a různými výprodeji. Když si něco koupíme, máme dobrý pocit nejen z nové věci, ale také z toho, jak jsme ušetřili. Jenomže nová věc zase tak dobrá není, protože v běžných obchodech mají pouze karmicky zatížené věci, nad kterým si popíchalo ručičky malé čínské dítě, a s tím ušetřením to zase tak horké také není. Věřte, že i po slevě 80% si prodejce namastí kapsu....

Z ekologického hlediska je nejlepší v první řadě snížit spotřebu, tzn. mít méně věcí, a v druhé řadě pořizovat věci, které mají menší ekologickou stopu, tedy ty, které k nám cestovali co z nejmenší dálky a které jsou vyrobeny z lepších rostlin, než je klasická bavlna.