Ochrana proti slunci

dite_na_plaziZ mého pohledu se kolem sluníčka rozpoutala zbytečná hysterie. Mám pocit, že strašení rakovinou je jen další z podlých reklamních triků, jak lidi donutit koupit si opalovací přípravky se stále vyšším faktorem a s tím související vyšší cenou.

Já bych upozornila na to, že sluníčko je v první řadě něco, bez čeho nemůžeme žít. Ne náš nepřítel. Je ale potřeba se chovat rozumně. Osobně nesdílím nadšení pro to, lehnout si na celý den k bazénu a smažit se. V takovém případě chápu, že je potřeba se nadstandardně chránit. Pokud se ale chováme normálně, tak žádnou podobnou ochranu nepotřebujeme. Tím normálně myslím to, že se zbytečně nevystavujeme prudkému slunci okolo oběda. Tedy alespoň dobrovolně.

Před pár lety jsem byla na dovolené v Itálii a zrovna jsme chytli týden, kdy tam bylo nadprůměrné horko. Tuším, že bylo okolo 40°. Nedalo se vylézt ven, ale přesto většina lidí v tomhle vedru trávila celý den na pláži. My jsme vypadali jako blázni, protože jsme byli celý den zalezlí a chodili k moři ráno kolem šesté, kdy sluníčko vycházelo, a pak k večeru, kdy ostatní (krásně rudí) odcházeli. Kdo se ale choval jako větší blázen....?

Pro mě je tedy normální pohybovat se v létě tak, abychom se před prudkým poledním sluncem chránili přirozeně, tzn. stínem. V případě, že má někdo citlivější pokožku, dá se použít bambucké máslo nebo jojobový olej, které mají přirozený ochranný faktor cca 4. Já jsem třeba celé minulé léto mazala syna, kterému bylo půl roku, pouze jojobovým olejem a neměli jsme se sluníčkem žádný problém.

Jinak existují i ochranné přípravky od firem jako je Eco Cosmetics nebo Lavera, které alespoň nepoužívají syntetické UV filtry.

Kosmetika

Budu se opakovat, ale kvalita nad kvantitou převažuje i u kosmetiky. Není pravda, že potřebujeme tucty krémů, tonik, mlék, gelů, ..... Pokud člověk žije zdravě, tzn, že zdravě jí, pozitivně myslí a hýbe se, tak se to odráží i na pleti, o kterou potom není třeba nějak zvlášť pečovat.
Člověk by se měl mít rád a měl by se o sebe starat, ale neměl by před zrcadlem trávit zbytečně moc času a věnovat energii tomu, že řeší každou vrásku, pupínek nebo skvrnku.
Je lepší používat méně kosmetiky a lépe si vybírat. Připlatit si za kvalitní, ale šetrnou k nám i k přírodě. A nebo si vyrobit vlastní...