Bambucké máslo

shea_butterBambucké máslo je u mě v současnosti hitem. Pokud si ho pořídíte, většina kelímků a tub může letět do koše (raději je ale spotřebujte, když už se to vyrobilo, ať to poslouží ;-) ).
Bambucké máslo je přírodní produkt, žádná chemie. Vyrábí se z plodů afrického ořešáku, takže jedinou nevýhodu spatřuji v nutnosti jeho dovozu. Jinak je to ale úžasná věc. Krásně promastí kůži, má přirozený UV faktor (asi 4) a není dráždivé.
Začala jsem ho používat pro malýho místo krému do zimy. Pak jsme ho používali i přes léto díky jeho ochrannému faktoru a teď ho mažeme na celé tělo, protože jsem malinko podcenila letošní zimu a malej má po tělíčku vysušená místa. Už se to ale lepší, máslo zabralo :-).
Nejčastěji, a to jsem taky koupila jako první, se setkáte s . Je sice dražší, ale hodně příjemné a jemné. Koupila jsem si ale také půlkilové balení od . Je trochu hrudkovatější, ale to se dá vyřešit smícháním s mandlovým nebo jiným olejíčkem.
S objevením tohoto zázraku jsem vyřešila můj dlouholetý problém s výrobou vlastních mastí. Většinou se jako základ používá vepřové sádlo, což odporuje mému přesvědčení. Tak jsem místo toho používala vazelínu, ale ta je vyrobená z ropy, což se mi taky moc nelíbilo. Teď používám jako základ bambucké máslo a moje měsíčková mast je nejčastěji používaným přípravkem v naší rodině.
Měsíčková mastPokud byste si ji chtěli taky vyrobit, je to velmi jednoduché. Ve vodní lázni rozpustíte bambucké máslo a naházíte do toho květy měsíčku. Není potřeba dlouho vařit, spíš to udržujte v teple, aby máslo neztuhlo a měsíček se pořádně vyluhoval. Po několika hodinách to přes plátno přeceďte do kelímků a nechte ztuhnout. S množství si nedělejte starost, je to od oka. Dávám to tak, aby bylo co nejvíce měsíčků, ale aby se ještě všechny ponořily.

Kosmetika

Budu se opakovat, ale kvalita nad kvantitou převažuje i u kosmetiky. Není pravda, že potřebujeme tucty krémů, tonik, mlék, gelů, ..... Pokud člověk žije zdravě, tzn, že zdravě jí, pozitivně myslí a hýbe se, tak se to odráží i na pleti, o kterou potom není třeba nějak zvlášť pečovat.
Člověk by se měl mít rád a měl by se o sebe starat, ale neměl by před zrcadlem trávit zbytečně moc času a věnovat energii tomu, že řeší každou vrásku, pupínek nebo skvrnku.
Je lepší používat méně kosmetiky a lépe si vybírat. Připlatit si za kvalitní, ale šetrnou k nám i k přírodě. A nebo si vyrobit vlastní...