Praní prádla

soapBěžné prací prostředky, tzn. prací prášky, gely, ale hlavně aviváže představují obrovskou ekologickou zátěž. Vedle toho je řada těchto prostředků i nebezpečná, protože obsahuje látky, které v prádle zůstávají a způsobují různé kožní problémy.

V dnešní době existuje řada ekologických a biologicky šetrných pracích prostředků. Mezi nejrozšířenější patří značky Ecover, Ulrich nebo AlmaWin. Tyto prostředky nejsou ale nejlevnější a navíc se k nám dováží, takže jim musíme připsat ekologickou zátěž dopravy.

Opravdu přírodním pracím prostředkem jsou mýdlové ořechy. Jedná se o skořápky ořechů. které obsahují saponiny. Při praní již není třeba používat aviváž, protože prádlo je i tak měkké. Lze je použít také jako vlasový nebo tělový šampón, k mytí nádobí a podobně. Navíc po použití je lze kompostovat. Jsou 100% rozložitelné. Velkou nevýhodou je ovšem, stejně jako u ekologických pracích prášků, že se k nám dováží. V případě ořechů je zátěž ještě větší, protože se v drtivé většině dováží až z Indie. Nehledě na to, že pokud bychom v ořeších začali prát všichni, znamenalo by to pro dotčené stromy pohromu.

Pro člověka žijícího v ČR se jeví jako „nejekologičtější" varianta praní v tzv. mýdlovém slizu. Mýdlový sliz je šetrný nejen k přírodě, ale také k pokožce, takže je vhodný k praní hlavně dětského oblečení a plínek. Jedinou nevýhodou je, že mýdlový sliz se nikde neprodává. Nelekejte se ale, jeho výroba není nijak složitá.

 

Mýdlový sliz
Potřebovat budeme kostku pracího mýdla, prací sodu a nějakou nádobu, nejlépe kýbl s víkem.
Prací mýdlo můžeme koupit klasické jádrové, které je nejlevnější, ale obsahuje živočišné tuky, nebo tzv. marseillské mýdlo, které je o něco dražší. Vzhledem k tomu, že mýdlo budeme strouhat, lze pro tento účel koupit již hotové mýdlové vločky.
Prací sodu lze sehnat práškovou nebo krystalickou. Soda je součástí většiny pracích prášků, protože rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny a desinfikuje.

Postup výroby:

Do kýble nasypeme asi ¼ balení sody, nastrouháme mýdlo a za stálého míchání postupně zalíváme 10 litry horké vody. Poté kýbl zavřeme víčkem a necháme odstát. Následující den je sliz hotový.

Praní:

Na jednu pračku dáváme cca 250 – 300 ml slizu, pokud je prádlo více špinavé, dáme slizu víc, případně přidáme ještě více sody nebo sůl na skvrny. Běžně zašpiněné prádlo ale sliz bez problému vypere.
Co se týče aviváže, není potřeba žádnou dávat, případně lze použít ocet, který prádlo změkčí a neutralizuje. Pro provonění prádla lze do nálevky na aviváž přidat také pár kapek éterického oleje.

Já osobně peru v zásadě pouze v mýdlovém slizu. Pokud mi dojde a nestihnu ho vyrobit, mám v zásobě mýdlové ořechy. Na větší skvrny používám sůl nebo je vydrbu před praním v ruce.