Mýdlové ořechy jinak

soapnutO mýdlových ořeších toho bylo už spoustu napsáno. Na svém blogu jsem se o nich zmiňovala v článku o praní prádla. Ořechy jsou sice skvělé - nezatěžují odpadní vody, nezanechávají na oblečení alergeny, jsou 100% rozložitelné,... bohužel ale nerostou v našich podmínkách.

Dovoz přes půlku světa není úplně optimální. Pravdou také je, že nevyperou špatně odstranitelné skvrny. Na takové je třeba přidat sůl na skvrny nebo je předem vydrhnout. Mýdlové ořechy vyperou jenom běžné zašpinění.

Česká firma Tierra Verde začala mýdlové ořechy zpracovávat a prodávat v poněkud upravené podobě. Co se týče praní, nabízejí prací gely - neutrální, s vonnými silicemi a speciální gel na vlněné prádlo. Díky složení perou tyto gely o něco lépe než samotné ořechy. Obsahují sodu na praní, silikáty, které změkčují vodu (údajně ale nezatěžují životní prostředí jako fosfáty), kuchyňskou sůl, která pomáhá odstraňovat skvrny (poradí si prý i s červeným vínem, osobně to ale nemám vyzkoušené) a xantanovou gumu (také nic hrozného, používá se i v potravinářství).

Tierra Verde má ale ještě jednu zajímavost, která je velmi praktická. Prodávají také mýdlové ořechy najemno umleté. Mýdlové ořechy se dají používat jak na praní, tak také na běžné umývání, např. nádobí, ale také na mytí rukou, celého těla a vlasů. Tento jemný prášek je praktický hlavně na cesty. Každý, kdo občas vezme na záda krosnu a vyrazí na pár dnů šlapat, jistě ví, že každý gram navíc se po pár kilometrech ozve. Tento prášek je suchý, takže nenosíte zbytečně navázanou vodu. Navíc jeho použití je tak široké, že nic dalšího na mytí ať už sebe nebo čehokoliv jiného, nosit nemusíte. A nezanedbatelným kladem je také to, že to jsou čistě pouze mýdlové ořechy. Můžete se tedy klidně v řece nebo potůčku umýt, rybám to neuškodí ;-).

Výrobky z mýdlových ořechů jsou k dostání na e-shopu .

Domácnost

Pokud chceme žít zdravě a v souladu s přírodou, měli bychom dbát také na to, jaký pořizujeme nábytek, co používáme za prostředky na praní a uklízení, jak nakládáme s odpady, co používáme za nádobí a řada dalších věcí, které určují, do jaké míry je naše domácnost ekologická.

Na výše zmíněné otázky bychom si měli odpovědět tím spíš, pokud máme malé děti, protože ty jsou o něco citlivější než dospělí lidé, a řada saponátů, pracích prášků, laků a barev jim může vytvořit alergie, kterých se budou jen velmi těžko zbavovat.