Ekologicky šetrný výrobek

ekoznackaJe řada výrobků, které se ohání slovem ekologický, ale když se člověk podívá na složení, marně tu ekologii hledá.

Příkladem je "ekologická" drogerie Dedra. Nechci tvrdit, že je špatná, osobní zkušenost s ní nemám. Nelíbí se mi ale ani systém prodeje, ani to, že se nazývá ekologickou a nemá se přitom o co opřít. Možná ekologická je, mně ale zatím nikdo neřekl, v čem...

Je to podobné, jako se slovem "bio". To taky můžete najít na kdečem, ale pokud na obale není biozebra, o bioprodukt se nejedná.

V případě drogerie, ale i dalších výrobků a také služeb, je třeba se dívat po jiném logu, po značce "Ekologicky šetrný výrobek". Tuto značku uděluje Ministerstvo životního prostředí a mělo by být zárukou, že daný výrobek (nebo služba) je šetrný jak k životnímu prostředí, tak ke zdraví spotřebitelů. Nechci tvrdit, že bychom se měli řídit podle značek, určitou záruku to ale dává a bohužel je řada výrobců, kteří na slovech bio a eko parazitují.

Podrobněji na .

 

Domácnost

Pokud chceme žít zdravě a v souladu s přírodou, měli bychom dbát také na to, jaký pořizujeme nábytek, co používáme za prostředky na praní a uklízení, jak nakládáme s odpady, co používáme za nádobí a řada dalších věcí, které určují, do jaké míry je naše domácnost ekologická.

Na výše zmíněné otázky bychom si měli odpovědět tím spíš, pokud máme malé děti, protože ty jsou o něco citlivější než dospělí lidé, a řada saponátů, pracích prášků, laků a barev jim může vytvořit alergie, kterých se budou jen velmi těžko zbavovat.