Čisté WC

toiletteO octu jsem tady už psala. Je to univerzální prostředek pro úklid domácnosti. Jeho smícháním s dalším účinným, levným a ekologickým prostředkem - jedlou sodou, vzniká směs, která nádherně vyčistí toaletu.

Ocet odstraňuje vodní kámen a dezinfikuje. Jedlá soda čistí a je výborným lapačem zápachu. Jejich kombinací vzniká čistící prostředek, který lze využít i na dřezy, vany a podobně.

Do kelímku (lepší je mělčí s širším dnem) nasypeme cca 2 - 3 lžičky sody a zalijeme trochou octa. Nelekněnte se, začne to šumět a bobtnat. Houbičkou naneseme vzniklou hmotu na stěny záchodové mísy. Necháme působit - klidně 15 - 30 minut. Poté vyčistíme záchodovou štětkou a spláchneme.

Tato směs odstraní nečistoty, včetně usazeného vodního kamene, dezinfikuje a odstraní pachy. Pokud je toaleta silně znečištěná, celý proces zopakujeme a necháme působit i déle. Klidně přes noc.

Pokud jste zvyklí, že na WC máte nějakou vůni, lze vyměnit běžné chemické osvěžovače za zcela přírodní - levandulový olej. Kromě toho, že toaletu provoní, má i dezinfekční účinky. Po vyčištění můžete nakapat pár kapek do mísy. Praktičtějším a úspornějším řešením je namíchat pár kapek oleje s vodou a dát do malé lahvičky s roprašovačem. Po použití toalety stačí stříknout tuto směs do mísy. Pohltí bakterie a provoní celou místnost.

Domácnost

Pokud chceme žít zdravě a v souladu s přírodou, měli bychom dbát také na to, jaký pořizujeme nábytek, co používáme za prostředky na praní a uklízení, jak nakládáme s odpady, co používáme za nádobí a řada dalších věcí, které určují, do jaké míry je naše domácnost ekologická.

Na výše zmíněné otázky bychom si měli odpovědět tím spíš, pokud máme malé děti, protože ty jsou o něco citlivější než dospělí lidé, a řada saponátů, pracích prášků, laků a barev jim může vytvořit alergie, kterých se budou jen velmi těžko zbavovat.