České ekologické prací prášky

praci_prasek

Jak už jsem tady psala, peru téměř výhradně v mýdlovém slizu. Vzhledem k tomu, že se sliz musí vyrábět, je docela praktické mít doma něco, kdyby náhodou sliz došel a nestihli jsme udělat nový.

Variantou jsou mýdlové ořechy. Jejich problémem ale je, že až tak moc dobře neperou. Běžně zašpiněné prádlo bez problémů, ale na plínky už nestačí.

Druhou možností jsou prací prášky a protože dávám přednost českým výrobkům, hledala jsem nějaké české ekologické prášky. Našla jsem dva.

První je Excel od Qaltu Rakovník. Je jako běžný prací prášek. Má stejnou vůni (smrad ;-)) a normálně vypere. V testu ekologických pracích prášků vyšel na prvním místě, co se týče pratelnosti (viz ). Cena je také příznivá -  1,5 kg (což vychází na 20 praní) stojí cca 80,-. Koupit lze i větší balení, prášek na bílé nebo barevné prádlo, prací gel nebo aviváž.

Druhým práškem je Eko2 od firmy Haipa-daipa, výrobce látkových plen. Prášek se prodává v kyblíčku a 1 kg vydrží na 40 praní. Stojí 190,-. Přestože na obalu píšou, že má bělící účinky a prát v něm máme jen bílé a stálobarevné prádlo, takže to vypadá, že je to nějaký dryák, pere normálně. Prádlo ale pak pěkně voní a je měkčí. Je příjemnější, než když ho peru ve slizu nebo v Excelu. Podobně to bylo i s mýdlovými ořechy.

Osobně bych tedy doporučovala Eko2 před Excelem. Mám ale zkušenost jenom s tím práškem. Gel je možná lepší...

Domácnost

Pokud chceme žít zdravě a v souladu s přírodou, měli bychom dbát také na to, jaký pořizujeme nábytek, co používáme za prostředky na praní a uklízení, jak nakládáme s odpady, co používáme za nádobí a řada dalších věcí, které určují, do jaké míry je naše domácnost ekologická.

Na výše zmíněné otázky bychom si měli odpovědět tím spíš, pokud máme malé děti, protože ty jsou o něco citlivější než dospělí lidé, a řada saponátů, pracích prášků, laků a barev jim může vytvořit alergie, kterých se budou jen velmi těžko zbavovat.