Bioobaly

bioobalyKdyž se člověk podívá do odpadků své domácnosti zjistí, že velkou část tvoří obaly. Některé výrobky jsou ještě v papírových obalech, většina potravin je ale balena do plastů.

I když je třídíme, není to ideální. Stačí se podívat na přeplněné žluté kontejnery, ze kterých se při každém zafoukání větru vznese nějaký ten sáček...

I v obalech ale existují alternativy, které se, doufám, budou více rozšiřovat a nahrazovat běžné plasty. Jsou to tzv. bioplasty, materiály vyrobené z rostlin, jako je například kukuřice, konopí nebo brambory, či jiných přírodních surovin. Nejsou to ropné produkty a proti klasickým plastům nezatěžují životní prostředí, ani při své výrobě, ani při rozkladu. Jsou totiž 100% rozložitelné. Navíc neuvolňují žádné škodlivé látky.

Bioplast není žádná novinka, nicméně pořád je to spíše rarita, se kterou se běžně nesetkáte. I tady je ale třeba působit na výrobce a vyhledávat ty, kteří bioplasty používají. 

V případě, že patříte mezi organizátory nějakých party nebo festivalů, na kterých se podává občerstvení a vzniká tak obrovské množství odpadu, je možné používat bioobaly. Jedná se o klasické kelímky, talířky a příbory, které jsou vyrobené z bioplastu. Více o nich najdete na .

Domácnost

Pokud chceme žít zdravě a v souladu s přírodou, měli bychom dbát také na to, jaký pořizujeme nábytek, co používáme za prostředky na praní a uklízení, jak nakládáme s odpady, co používáme za nádobí a řada dalších věcí, které určují, do jaké míry je naše domácnost ekologická.

Na výše zmíněné otázky bychom si měli odpovědět tím spíš, pokud máme malé děti, protože ty jsou o něco citlivější než dospělí lidé, a řada saponátů, pracích prášků, laků a barev jim může vytvořit alergie, kterých se budou jen velmi těžko zbavovat.